Special Events & Activities Banner

Special Events & Activities

Hollenbeck Palms Activity Department

Special Events & Activities Banner

January 2019

Exercise Classes offered 4 to 5 times per week include:
Aerobics, Range of Motion, Dance Classes, and Morning Walks Through Hollenbeck's 8-acre Park-Like Grounds

Special Classes offered weekly include: Tai Chi, Yoga, Ballroom & Line Dancing
 

Date
Event/Activty
Time
January 1, 2019
New Year’s Day – ACTIVITY STAFF HOLIDAY
January 1, 2019
New Year’s Day Sit-Down Dinner ~ Main Dining Room ~ (The Bistro will be Closed / Pick up Sack Supper at Lunch)
12:20 - 1:30 pm
January 1, 2019
Special Piano Concert w/ Dean Rod
1:15 pm
January 1, 2019
Domino Club with Lorenzo ~ Route 66 Sports Lounge
3:00 pm
January 1, 2019
Fantasy Feature Movie: “Avatar” (2009)
6:15 pm
January 2, 2019
Ballroom/Line Dance Class w/ Elivier and Sylvester
11:00 am
January 2, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
January 2, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
January 2, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
January 2, 2019
Table Games with Betty and Roger
6:15 pm
January 3, 2019
“Day of Epiphany” Program with Elivier ~ Activity Room
1:30 pm
January 3, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
January 3, 2019
Drama Feature Movie: “Wall Street”
6:15 pm
January 4, 2019
Executive Council Meeting
10:00 am
January 4, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
January 4, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
January 4, 2019
“The Real Story of the Monuments Men & the Great Art Heist of WWII” Presented by Professor Sharon Fitzgerald
1:30 pm
January 4, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
January 4, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
January 4, 2019
Play “PAN” ~ Magnolia
6:15 pm
January 5, 2019
A History of Impressionism from Monet to Van Gogh: Great Courses ~ with David Laidlaw
10:00 am
January 5, 2019
Saturday Bingo with Evelyn
1:30 pm
January 5, 2019
Comedy Feature Movie: “Victor Victoria”
6:15 pm
January 6, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young ~ Rose Parlor
2:00 pm
January 6, 2019
Worship Service and Communion ~ Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm
January 7, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
January 7, 2019
Meditation Class w/ Dennis ~ Chapel
11:00 am
January 7, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
January 7, 2019
Japanese Sing-Along w/ Margaret
1:30 pm
January 7, 2019
Play “Uno” with Celia & Eleanor
3:00 pm
January 7, 2019
Adventure Feature Movie: “Thorn Birds” Part 1
6:15 pm
January 7, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
January 8, 2019
BAZAAR IS OPEN! 8:45 A.M.-10:30 A.M.
January 8, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
January 8, 2019
Update with Carrie
1:30 pm
January 8, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
January 8, 2019
Girls Today, Women Tomorrow will start to take down all the Christmas Trees and Decorations
4:00 pm
January 8, 2019
Jewish Studies with Rabbi Korf
4:00 pm
January 8, 2019
Romance Feature Movie: “The Count of Monte Cristo” (2002)
6:15 pm
January 9, 2019
Ballroom/Line Dance Class w/ Elivier and Sylvester
11:00 am
January 9, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
January 9, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
January 9, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
January 9, 2019
Girls Today, Women Tomorrow will continue to take down all the Christmas Trees and Decorations
4:00 pm
January 9, 2019
Table Games with Betty and Roger
6:15 pm
January 10, 2019
Opera at Hollenbeck Presents: Eugene Onegin ~ from Pushkin to Tchaikovsky to Fiennes ~ Speakers: Linda and David
10:30 am
January 10, 2019
Board the Bus to the Sketcher’s Store
1:30 pm
January 10, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
January 10, 2019
Drama Feature Movie: “Thorn Birds” Part 2
6:15 pm
January 11, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
January 11, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
January 11, 2019
Matinee Comedy Feature Movie: “Liar Liar” (1997)
1:30 pm
January 11, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
January 11, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
January 11, 2019
Play “PAN” ~ Magnolia
6:15 pm
January 11, 2019
Welcoming the Shabbat Service /Hensel
6:30 pm
January 12, 2019
A History of Impressionism from Monet to Van Gogh: Great Courses ~ with David Laidlaw
10:00 am
January 12, 2019
LIFE AS WE LIVE IT: An Interactive and Informative Social with Camille Goldsmith ~ Rose Parlor
1:30 pm
January 12, 2019
Drama Feature Movie: “Thorn Birds” Part 3
6:15 pm
January 13, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young ~ Rose Parlor
2:00 pm
January 13, 2019
Worship Service Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm
January 14, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
January 14, 2019
NO Meditation Class w/ Dennis
11:00 am
January 14, 2019
Sing-Along with Barbara
1:15 pm
January 14, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
January 14, 2019
Table Tennis with Emanuel
1:30 pm
January 14, 2019
Play “Uno” with Celia & Eleanor
3:00 pm
January 14, 2019
Drama Feature Movie: “Thorn Birds” Part 4
6:15 pm
January 14, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
January 15, 2019
Spelling Bee Practice with Roger
11:00 am
January 15, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
January 15, 2019
Card and Game Party: “Mexican Bingo” with Ana and Elivie
1:30 pm
January 15, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
January 15, 2019
Drama Feature Movie: “About Time” (2013) Rated R
6:15 pm
January 16, 2019
Ballroom/Line Dance Class w/ Elivier and Sylvester
11:00 am
January 16, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
January 16, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
January 16, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
January 16, 2019
Table Games with Betty and Roger
6:15 pm
January 17, 2019
Board the Bus to Pechanga Casino
9:00 am
January 17, 2019
Table Games with Elivier
1:30 pm
January 17, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
January 17, 2019
Drama Feature Movie: “The Little Colonel”
6:15 pm
January 18, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
January 18, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
January 18, 2019
Origami with Bill Shishima
1:30 pm
January 18, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
January 18, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
January 18, 2019
Play “PAN” ~ Magnolia
6:15 pm
January 18, 2019
Welcoming the Shabbat Service ~ Hensel
6:30 pm
January 19, 2019
A History of Impressionism from Monet to Van Gogh: Great Courses ~ with David Laidlaw
10:00 am
January 19, 2019
LIFE AS WE LIVE IT: An Interactive and Informative Social with Camille Goldsmith ~ Rose Parlor
1:30 pm
January 19, 2019
Mystery Feature Movie: “Lady of Burlesque”
6:15 pm
January 20, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young ~ Rose Parlor
2:00 pm
January 20, 2019
Worship Service ~ Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm
January 20, 2019
Faith and Film “Paul, Apostle of Christ” Discussion with Betty and Dwayne ~ Magnolia Court Lounge
4:45 pm
January 21, 2019
Dr. Martin Luther King Jr. Day
January 21, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
January 21, 2019
Meditation Class w/ Dennis ~ Chapel
11:00 am
January 21, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
January 21, 2019
Japanese Sing-Along w/ Margaret ~ 2:30 pm – Musical Program w/ Betts & Friends
1:30 pm
January 21, 2019
Play “Uno” with Celia & Eleanor
3:00 pm
January 21, 2019
Adventure Feature Movie: “Greystoke Tarzan”
6:15 pm
January 21, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
January 22, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
January 22, 2019
Art Class with Julie
1:30 pm
January 22, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
January 22, 2019
Mystery Feature Movie: “State of Play” (2009)
6:15 pm
January 23, 2019
The Braille Institute Presents “The Ambassadors of Music”
11:00 am
January 23, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
January 23, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
January 23, 2019
Table Games with Betty and Roger
6:15 pm
January 24, 2019
January Birthday Dinner ~ Dining Room ~ Bistro is Closed
12:20 pm
January 24, 2019
January Birthday Show with Jordan Preston
1:30 pm
January 24, 2019
ARL 99 Cents Shopping Trip
2:45 pm
January 24, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
January 24, 2019
Music Feature Movie: “The Phantom of the Opera
6:15 pm
January 25, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
January 25, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
January 25, 2019
Election for the New Executive Council Officers ~ Activity Room
1:30 pm
January 25, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
January 25, 2019
Play “PAN” ~ Magnolia
6:15 pm
January 26, 2019
A History of Impressionism from Monet to Van Gogh: Great Courses ~ with David Laidlaw
10:00 am
January 26, 2019
Table Games with Veronica
1:30 pm
January 26, 2019
Drama/Comedy Feature Movie: “Goodbye, Mr. Chips”
6:15 pm
January 27, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young ~ Rose Parlor
2:00 pm
January 27, 2019
Worship Service ~ Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm
January 28, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
January 28, 2019
Meditation Class w/ Dennis ~ Chapel
11:00 am
January 28, 2019
Sing-Along with Barbara
1:15 pm
January 28, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
January 28, 2019
Table Tennis with Emanuel
1:30 pm
January 28, 2019
Flute recital with Kyoko and Friends
2:30 pm
January 28, 2019
Play “Uno” with Celia & Eleanor
3:00 pm
January 28, 2019
Adventure Feature Movie: “Spirit”
6:15 pm
January 28, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
January 29, 2019
Spelling Bee Practice with Roger
11:00 am
January 29, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
January 29, 2019
Cooking Class with Ana
1:30 pm
January 29, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
January 29, 2019
Special Piano Concert with Beth Sussman ~ Rose Parlor
6:15 pm
January 30, 2019
Ballroom/Line Dance Class w/ Elivier and Sylvester
11:00 am
January 30, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
January 30, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
January 30, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
January 30, 2019
Table Games with Betty and Roger
6:15 pm
January 31, 2019
Cal State Lifelong Learning Program “In the Footsteps of Charles Darwin: From Patagonia to the Galapagos” With Dr. John Kirchner ~ Activity Room
1:30 pm
January 31, 2019
ARL Scenic Drive
2:45 pm
January 31, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
January 31, 2019
Drama Feature Movie: “Far From Heaven”
6:15 pm

February 2019

Exercise Classes offered 4 to 5 times per week include:
Aerobics, Range of Motion, Dance Classes, and Morning Walks Through Hollenbeck's 8-acre Park-Like Grounds

Special Classes offered weekly include: Tai Chi, Yoga, Ballroom & Line Dancing
 

Date
Event/Activty
Time
February 1, 2019
Executive Council Meeting
10:00 am
February 1, 2019
Mass w/ Father Doan
10:00 am
February 1, 2019
Japanese Folk Dancing w/ Hannah Yoshitomi – Activity Room
11:00 am
February 1, 2019
Board the Bus to Kami Buffet & Grill
11:00 am
February 1, 2019
Matinee Suspense Feature Movie: “Taken” – Activity Room
1:30 pm
February 1, 2019
Ceramics w/ Trina
3:00 pm
February 1, 2019
Prayer w/ John & Sara
6:15 pm
February 1, 2019
Play “PAN” – Magnolia Ct. Sports Lounge
6:15 pm
February 2, 2019
Groundhog Day
February 2, 2019
Board the Bus to Lunch and Opera: “Carmen” Bizet
9:00 am
February 2, 2019
A History of Impressionism from Monet to Van Gogh, Great Courses w/David Laidlaw
10:00 am
February 2, 2019
Saturday Bingo with Evelyn
1:30 pm
February 2, 2019
Musical/ Feature Movie – Andrea Bocelli: “A Night In Tuscany”
6:15 pm
February 3, 2019
Concert with Ken on violin and Valeria on the piano – Rose Parlor
11:30 am
February 3, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young – Rose Parlor
2:00 pm
February 3, 2019
Worship Service, Communion, Chaplain Dwayne Nordstrom – Chapel
3:30 pm
February 3, 2019
Television Super Bowl Game – Activity Room
3:30 pm
February 4, 2019
Bus Maintenance Day
February 4, 2019
Line Dance Practice w/ Elivier
11:00 am
February 4, 2019
Relaxation and Soul Conscious Meditation w/ Dennis – Chapel
11:00 am
February 4, 2019
Sing-Along with Barbara
1:15 pm
February 4, 2019
Painting with Cap & Kitty – Magnolia Court
1:30 pm
February 4, 2019
Table Tennis w/ Emanuel
1:30 pm
February 4, 2019
Play “Uno” with Celia & Eleanor
3:00 pm
February 4, 2019
Card Game “Pounce” – Magnolia Ct. Sport’s Lounge
6:15 pm
February 4, 2019
Drama Feature Movie – “Extremely Loud and Incredibly Close”
6:15 pm
February 5, 2019
Spelling Bee Practice with Roger
11:00 am
February 5, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
February 5, 2019
Tour of the new Kitchen Equipment – Meet in the Dining Room
2:00 - 3:00 pm
February 5, 2019
Domino Club with Lorenzo – Route 66 Sports Lounge
3:00 pm
February 5, 2019
Stitching/ Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
February 5, 2019
Romance Feature Movie – “The Other Boleyn Girl” – Activity Room
6:15 pm
February 6, 2019
Ballroom/Line Dance Classes w/ Elivier
11:00 am
February 6, 2019
Computer Workshop w/ Ana
11:00 am
February 6, 2019
Bingo with Elivier & Ana
1:30 pm
February 6, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
February 6, 2019
Table Games w/ Betty & Roger
6:15 pm
February 7, 2019
Board the Bus to Pechanga Casino
9:00 am
February 7, 2019
Table games w/ Elivier
1:30 pm
February 7, 2019
Spanish Class With Ernest
4:00 pm
February 7, 2019
Drama Feature Movie – “Brooklyn”
6:15 pm
February 8, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
February 8, 2019
Japanese Folk Dance Lessons by Hannah Yoshitomi – Activity Room
11:00 am
February 8, 2019
Block Printmaking Art Class w/ Loren Kantor – Activity Room
1:30 pm
February 8, 2019
Ceramics with Trina
3:30 pm
February 8, 2019
Prayer with John & Sarah
6:15 pm
February 8, 2019
Play “PAN” – Magnolia Sport’s Lounge
6:15 pm
February 9, 2019
Great Courses Video Lectures – “A History of Impressionism from Monet to Van Gogh” – David Laidlaw
10:00 am
February 9, 2019
LIFE AS WE LIVE IT: An Interactive and Informative Social w/ Camille Goldsmith – Rose Parlor
1:30 pm
February 9, 2019
Drama Feature Movie – “Wuthering Heights”
6:15 pm
February 10, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young – Rose Parlor
2:00 pm
February 10, 2019
Worship Service, Chaplain Dwayne Nordstrom – Chapel
3:30 pm
February 11, 2019
Relaxation and Soul Conscious Meditation w/ Dennis – Chapel
11:00 am
February 11, 2019
Line Dance Practice w/ Elivier
11:00 am
February 11, 2019
Japanese Sing-Along with Margaret Saito
1:30 pm
February 11, 2019
Painting with Cap & Kitty – Magnolia Court
1:30 pm
February 11, 2019
Play “Uno” with Celia & Eleanor
3:00 pm
February 11, 2019
Card Game “Pounce” Magnolia Ct. Sport’s Lounge
6:15 pm
February 11, 2019
Comedy Feature Movie – “The Wedding Planner”
6:15 pm
February 12, 2019
Bazaar is Open
8:45 - 10:30 am
February 12, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
February 12, 2019
“Valentine‘s Cards for Veterans” – Craft Project w/ Michele Mancuso
1:30 pm
February 12, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
February 12, 2019
Jewish Studies with Rabbi Korf
4:00 pm
February 12, 2019
Adventure Feature Movie – “Knight and Day”
6:15 pm
February 13, 2019
Ballroom/Line Dance Classes w/ Elivier
11:00 am
February 13, 2019
Computer Workshop w/ Ana
11:00 am
February 13, 2019
Bingo w/ Ana & Elivier
1:30 pm
February 13, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
February 13, 2019
Table games with Roger and Betty – Magnolia Court Lounge
6:15 pm
February 14, 2019
Valentine’s Day
February 14, 2019
Opera at Hollenbeck – L.A. Opera Presents: I Secondari Operas Best Loved Supporting Characters – Speaker: Ron Streicher – Learning Center
10:30 am
February 14, 2019
Valentine’s Day Dance w/ Wyatt Haupt Trio – Activity Room (Marketing Event)
1:30 pm
February 14, 2019
Spanish Class w/ Ernest
4:00 pm
February 14, 2019
Musical Feature Movie – “Merry Widow”
6:15 pm
February 15, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
February 15, 2019
Japanese Folk Dancing Lessons w/ Hannah Yoshitomi – Activity Room
11:00 am
February 15, 2019
“The Real Story of the Monuments Men & the Great Art Heist of WWII” – Presented by Professor Sharon Fitzgerald (Part Two)
1:30 pm
February 15, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
February 15, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
February 15, 2019
Play “PAN” – Magnolia Ct. Sport’s Lounge
6:15 pm
February 15, 2019
Welcoming the Shabbat Service – Heideman Care Center
6:30 pm
February 16, 2019
Great Courses Video Lecture: “A History of Impressionism from Monet to Van Gogh”, David Laidlaw – Learning Center
10:00 am
February 16, 2019
LIFE AS WE LIVE IT: An Interactive and Informative Social w/ Camille Goldsmith – Rose Parlor
1:30 pm
February 16, 2019
Comedy Feature Movie – “Shall We Dance”
6:15 pm
February 17, 2019
USC Classical Guitar Recital
11:30 am
February 17, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young – Rose Parlor
2:00 pm
February 17, 2019
Worship Service with Chaplain Dwayne Nordstrom – Chapel
3:30 pm
February 17, 2019
Faith & Film Discussion – “C.S. Lewis”, Followed by a Discussion w/ Betty & Dwayne – Magnolia Court Sport’s Lounge
4:45 pm
February 18, 2019
President’s Day – Staff Holiday
February 18, 2019
Relaxation and Soul Conscious Meditation w/ Dennis – Chapel
11:00 am
February 18, 2019
Sing-A-Long w/ Barbara – Rose Parlor
1:30 pm
February 18, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
February 18, 2019
Table Tennis w/ Emanuel
1:30 pm
February 18, 2019
Musical Program w/ Betts & Friends
2:30 pm
February 18, 2019
Card Game “Pounce” – Magnolia Ct. Sport’s Lounge
6:15 pm
February 18, 2019
Drama Feature Movie – “Atonement”
6:15 pm
February 19, 2019
Spelling Bee Practice with Roger
11:00 am
February 19, 2019
Line Dance with Elivier
11:00 am
February 19, 2019
Card and Game Party – Mexican Bingo with Elivier & Ana
1:30 pm
February 19, 2019
Domino Club w/ Lorenzo – Route 66 Sport’s Lounge
1:30 pm
February 19, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
February 19, 2019
Musical Feature Movie – “Jersey Boys” Rated R
6:15 pm
February 20, 2019
Ballroom/Line Dance Classes w/ Elivier
11:00 am
February 20, 2019
Computer Workshop w/ Ana
11:00 am
February 20, 2019
Bingo with Elivier & Ana
1:30 pm
February 20, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
February 20, 2019
Table games with Roger and Betty, Magnolia Court Lounge
6:15 pm
February 21, 2019
Spanish Class w/ Elivier & Ernest
4:00 pm
February 21, 2019
Drama Feature Move – “Manchester by the Sea”
6:15 pm
February 22, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
February 22, 2019
Japanese Folk Dancing Lessons w/ Hannah Yoshitomi – Activity Room
11:00 am
February 22, 2019
Origami with Bill Shishima
1:30 pm
February 22, 2019
Ceramics w/ Trina
3:00 pm
February 22, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
February 22, 2019
Play “PAN” – Magnolia Ct. Sport’s Lounge
6:15 pm
February 22, 2019
Welcoming the Shabbat Service – Heideman Care Center
6:30 pm
February 23, 2019
Board the Bus to the 46th Annual Prayer Breakfast
7:00 pm
February 23, 2019
Great Courses Video Lecture: “A History of Impressionism – From Monet to Van Gogh” David Laidlaw – Learning Center
10:00 am
February 23, 2019
Ikebana Class w/ Armando
1:30 pm
February 23, 2019
Drama Feature Movie – “Fiddler on the Roof”
6:15 pm
February 24, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young – Rose Parlor
2:00 pm
February 24, 2019
Worship Service – Chaplain Dwayne Nordstrom – Chapel
3:30 pm
February 25, 2019
Line Dance Practice w/ Elivier
11:00 am
February 25, 2019
Relaxation and Soul Conscious Meditation w/ Dennis – Chapel
11:00 am
February 25, 2019
Japanese Sing-Along w/ Margaret Saito
1:15 pm
February 25, 2019
Table Tennis w/ Emanuel
1:30 pm
February 25, 2019
Painting with Cap & Kitty – Magnolia Court
1:30 pm
February 25, 2019
Flute Recital with Kyoko and Friends – Heideman Care Center
2:30 pm
February 25, 2019
Play “Uno“ with Celia & Eleanor
3:00 pm
February 25, 2019
Card Game “Pounce” Magnolia Ct. Sport’s Lounge
6:15 pm
February 25, 2019
Comedy Feature Movie – “5 Flights Up”
6:15 pm
February 26, 2019
Line Dance with Elivier
11:00 am
February 26, 2019
“Personal and Precision Health Care: An Update” By Dr. Harold Slavkin
1:30 pm
February 26, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
February 26, 2019
Romance Feature Movie – “Becoming Jane”
6:15 pm
February 27, 2019
Ballroom/Line Dance Classes w/ Elivier
11:00 am
February 27, 2019
Computer Workshop w/ Ana
11:00 am
February 27, 2019
Photographic Impressions of Wyatt Haupt’s Trip to “The China of Today”
1:30 pm
February 27, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
February 27, 2019
Table games with Roger and Betty – Magnolia Court Lounge
6:15 pm
February 28, 2019
February Birthday Dinner – Dining Room – Bistro is Closed
12:20 pm
February 28, 2019
February Birthday Show w/ Pianist & Vocalist Peggy Duquesnel
1:30 pm
February 28, 2019
ARL 99 Cents Store Shopping Trip
2:45 pm
February 28, 2019
Spanish Class w/ Ernest
4:00 pm
February 28, 2019
Opera Feature Movie – “La Traviata”
6:15 pm

March 2019

Exercise Classes offered 4 to 5 times per week include:
Aerobics, Range of Motion, Dance Classes, and Morning Walks Through Hollenbeck's 8-acre Park-Like Grounds

Special Classes offered weekly include: Tai Chi, Yoga, Ballroom & Line Dancing
 

Date
Event/Activty
Time
March 1, 2019
Executive Council Meeting
10:00 am
March 1, 2019
Mass w/ Father Doan
10:00 am
March 1, 2019
Japanese Folk Dancing w/ Hannah Yoshitomi – Activity Room
11:00 am
March 1, 2019
Board the Bus to the Norton Simon Museum
1:15 pm
March 1, 2019
Ceramics w/ Trina
3:00 pm
March 1, 2019
Prayer w/ John & Sara
6:15 pm
March 1, 2019
Play “PAN” – Magnolia Ct. Sports Lounge
6:15 pm
March 2, 2019
A History of Impressionism from Monet to Van Gogh, Great Courses w/David Laidlaw
10:00 am
March 2, 2019
USC Thorton School of Music Presents: A Classical Music Recital
1:30 pm
March 2, 2019
Drama Feature Movie – “Tea with the Dames”
6:15 pm
March 3, 2019
USC Classical Guitar Recital – Rose Parlor
11:30 am
March 3, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young – Rose Parlor
2:00 pm
March 3, 2019
Worship Service, Communion, Chaplain Dwayne Nordstrom – Chapel
3:30 pm
March 4, 2019
Bus Maintenance Day
March 4, 2019
Line Dance Class w/ Elivier
11:00 am
March 4, 2019
Relaxation and Soul Conscious Meditation w/ Dennis – Chapel
11:00 am
March 4, 2019
Japanese Sing-Along with Margaret Saito
1:15 pm
March 4, 2019
Painting with Cap & Kitty – Magnolia Court
1:30 pm
March 4, 2019
Table Tennis w/ Emanuel
1:30 pm
March 4, 2019
Play “Uno” with June & Eleanor
3:00 pm
March 4, 2019
Card Game “Pounce” – Magnolia Ct. Sport’s Lounge
6:15 pm
March 4, 2019
Drama Feature Movie – “Kramer vs. Kramer”
6:15 pm
March 5, 2019
Spelling Bee Practice with Roger
11:00 am
March 5, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
March 5, 2019
Mardi Gras/Fat Tuesday Buffet
12:00 - 1:15 pm
March 5, 2019
Mardi Gas Party w/ Clarence Ulrich
1:30 pm
March 5, 2019
Domino Club with Lorenzo – Route 66 Sports Lounge
3:00 pm
March 5, 2019
Stitching/ Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
March 5, 2019
Drama Feature Movie – “Agatha and the Truth of Murder” – Activity Room
6:15 pm
March 6, 2019
Ash Wednesday
March 6, 2019
Ashes will be provided by Father Chu Ngo – Heideman Health Center
10:00 am
March 6, 2019
Ballroom Dance Class w/ Elivier
11:00 am
March 6, 2019
Computer Workshop w/ Ana
11:00 am
March 6, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
March 6, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
March 6, 2019
Table Games w/ Betty & Roger
6:15 pm
March 7, 2019
Board the Bus to the 12th Senior Snowball Dance with Councilman Jose Huizar
9:00 am
March 7, 2019
“Let’s Head to the Grand Canyon,” Adventures w/ Doug MacKensie
1:30 pm
March 7, 2019
Spanish Class With Ernest
4:00 pm
March 7, 2019
Drama Feature Movie – “Death of a Salesman”
6:15 pm
March 8, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
March 8, 2019
Japanese Folk Dance Lessons by Hannah Yoshitomi – Activity Room
11:00 am
March 8, 2019
“The Real Story of the Monuments Men & the Great Art Heist of WWII,” Presented by Professor Sharon Fitzgerald (Part 2)
1:30 pm
March 8, 2019
Ceramics with Trina
3:30 pm
March 8, 2019
Prayer with John & Sarah
6:15 pm
March 8, 2019
Play “PAN” – Magnolia Sport’s Lounge
6:15 pm
March 9, 2019
Great Courses Video Lectures – “A History of Impressionism from Monet to Van Gogh” – David Laidlaw
10:00 am
March 9, 2019
Join us for Lunch at El Torito Restaurant – Followed by Shakespeare’s “Othello” – Noise Within Theater
10:45 am
March 9, 2019
Saturday Bingo w/ Evelyn
1:30 pm
March 9, 2019
Drama Feature Movie – “Ethan Frome”
6:15 pm
March 10, 2019
DAYLIGHT SAVINGS TIME BEGINS
March 10, 2019
UCLA Gluck School of Music Presents: Vocal Jazz Quartet Recital – Rose Parlor
11:30 am
March 10, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young – Rose Parlor
2:00 pm
March 10, 2019
Worship Service, Chaplain Dwayne Nordstrom – Chapel
3:30 pm
March 11, 2019
Line Dance Class w/ Elivier
11:00 am
March 11, 2019
Sushi Day
11:30 am - 1:30 pm
March 11, 2019
Sing-Along with Barbara
1:15 pm
March 11, 2019
Painting with Cap & Kitty – Magnolia Court
1:30 pm
March 11, 2019
Table Tennis w/ Emanuel
1:30 pm
March 11, 2019
Play “Uno“ with June & Eleanor
3:00 pm
March 11, 2019
Card Game “Pounce” Magnolia Ct. Sport’s Lounge
6:15 pm
March 11, 2019
Musical Feature Movie – “Cats”
6:15 pm
March 12, 2019
Bazaar is Open
8:45 - 10:30 am
March 12, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
March 12, 2019
Art Class w/ Julie – Activity Room
1:30 pm
March 12, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
March 12, 2019
Jewish Studies with Rabbi Korf
4:00 pm
March 12, 2019
Drama Feature Movie – “East of Eden”
6:15 pm
March 13, 2019
Ballroom/Line Dance Classes w/ Elivier
11:00 am
March 13, 2019
Computer Workshop w/ Ana
11:00 am
March 13, 2019
Bingo w/ Ana & Elivier
1:30 pm
March 13, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
March 13, 2019
Table games with Roger and Betty, Magnolia Court Lounge
6:15 pm
March 14, 2019
Opera at Hollenbeck – L.A. Opera Presents ”La Clemenza Di Tito” – Speaker: Ray Busmann – Learning Center
10:30 am
March 14, 2019
Arts & Crafts w/ Elivier
1:30 pm
March 14, 2019
ARL 99 Cents Shopping Trip
2:45 pm
March 14, 2019
Spanish Class w/ Ernest
4:00 pm
March 14, 2019
Western Feature Movie – “Treasure of the Sierra Madre”
6:15 pm
March 15, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
March 15, 2019
Japanese Folk Dancing Lessons w/ Hannah Yoshitomi – Activity Room
11:00 am
March 15, 2019
St. Patrick’s Day Buffet
12:00 - 1:15 pm
March 15, 2019
St. Patrick’s Day Program Featuring Kendra Miunger, Britnney Bertiern w/ Mark Cole on the piano
1:30 pm
March 15, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
March 15, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
March 15, 2019
Play “PAN” – Magnolia Ct. Sport’s Lounge
6:15 pm
March 15, 2019
Welcoming the Shabbat Service – Heideman Care Center
6:30 pm
March 16, 2019
Great Courses Video Lecture – “A History of Impressionism from Monet to Van Gogh”, David Laidlaw – Learning Center
10:00 am
March 16, 2019
UCLA Gluck School of Music Presents: Woodwind Quintet Recital
1:30 pm
March 16, 2019
Mystery Feature Movie – “Lost Horizon”
6:15 pm
March 17, 2019
St. Patrick’s Day
March 17, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young – Rose Parlor
2:00 pm
March 17, 2019
Worship Service with Chaplain Dwayne Nordstrom – Chapel
3:30 pm
March 17, 2019
Faith & Film Discussion – “American Pastime”, (At Topaz Internment Camp) Followed by Discussion w/ Betty & Dwayne – Magnolia Court Sport’s Lounge
4:45 pm
March 18, 2019
Line Dance Class w/ Elivier
11:00 am
March 18, 2019
Sing-A-Long w/ Barbara – Rose Parlor
1:30 pm
March 18, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
March 18, 2019
Japanese Sing-A-Long w/ Margaret Saito
1:30 pm
March 18, 2019
Play “Uno” w/ June & Eleanor
3:00 pm
March 18, 2019
Drama Feature Movie – “Rounders”
6:15 pm
March 18, 2019
Card Game “Pounce” – Magnolia Ct. Sport’s Lounge
6:30 pm
March 19, 2019
Board the Bus to San Juan Capistrano
10:30 am
March 19, 2019
Spelling Bee Practice with Roger
11:00 am
March 19, 2019
Line Dance with Elivier
11:00 am
March 19, 2019
Card and Game Party – Mexican Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
March 19, 2019
Domino Club w/ Lorenzo – Route 66 Sport’s Lounge
1:30 pm
March 19, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
March 20, 2019
Ballroom/Line Dance Classes w/ Elivier
11:00 am
March 20, 2019
Computer Workshop w/ Ana
11:00 am
March 20, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
March 20, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
March 20, 2019
Table games with Roger and Betty, Magnolia Court Lounge
6:15 pm
March 20, 2019
Romance/Comedy Feature Movie: “Did you Hear About the Morgans?”
6:15 pm
March 21, 2019
Cal State LifeLong Learning Program – “Grammar: Not Rules, But Power”, Speaker – Professor Rosemary Hake
1:30 pm
March 21, 2019
ARL Scenic Drive
2:45 pm
March 21, 2019
Spanish Class w/ Ernest
4:00 pm
March 21, 2019
Romance Feature Move – “The Horse Whisperer”
6:15 pm
March 22, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
March 22, 2019
Japanese Folk Dancing Lessons w/ Hannah Yoshitomi – Activity Room
11:00 am
March 22, 2019
Butterfly Boutique w/ Anriette
1:30 pm
March 22, 2019
Ceramics w/ Trina
3:00 pm
March 22, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
March 22, 2019
Play “PAN” – Magnolia Ct. Sport’s Lounge
6:15 pm
March 22, 2019
Drama Feature Movie – “The Boy in the Striped Pajamas” (Per Request)
6:15 pm
March 22, 2019
Welcoming the Shabbat Service – Heideman Care Center
6:30 pm
March 23, 2019
Great Courses Video Lecture – “A History of Impressionism – From Monet to Van Gogh”, David Laidlaw – Learning Center
10:00 am
March 23, 2019
Life as We Live it: An interactive and Informative Social w/ Camille Goldsmith – Rose Parlor
1:30 pm
March 23, 2019
Crime Feature Movie – “Mildred Pierce”
6:15 pm
March 24, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young – Rose Parlor
2:00 pm
March 24, 2019
Worship Service – Chaplain Dwayne Nordstrom – Chapel
3:30 pm
March 25, 2019
Line Dance Practice w/ Elivier
11:00 am
March 25, 2019
Sing-Along w/ Barbara
1:15 pm
March 25, 2019
Table Tennis w/ Emanuel
1:30 pm
March 25, 2019
Painting with Cap & Kitty – Magnolia Court
1:30 pm
March 25, 2019
Flute Recital with Kyoko and Friends – Heideman Care Center
2:30 pm
March 25, 2019
Play “Uno“ with June & Eleanor
3:00 pm
March 25, 2019
Comedy Feature Movie – “The Divorce”
6:15 pm
March 26, 2019
Line Dance with Elivier
11:00 am
March 26, 2019
In Service – “Fall Prevention” By: Jude Cefre, Physical Therapist
1:30 pm
March 26, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
March 26, 2019
Drama Feature Movie – “All the Kings Men”
6:15 pm
March 27, 2019
Ballroom/Line Dance Classes w/ Elivier
11:00 am
March 27, 2019
Computer Workshop w/ Ana
11:00 am
March 27, 2019
Bingo w/ Ana & Elivier
1:30 pm
March 27, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
March 27, 2019
Table games with Roger and Betty, Magnolia Court Lounge
6:15 pm
March 28, 2019
February Birthday Dinner – Dining Room – Bistro is Closed
12:20 pm
March 28, 2019
March Birthday Show w/ Pianist & Vocalist Don Snider
1:30 pm
March 28, 2019
ARL 99 Cents Store Shopping Trip
2:45 pm
March 28, 2019
Spanish Class w/ Ernest
4:00 pm
March 28, 2019
Drama Feature Movie – “The Heiress”
6:15 pm
March 29, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
March 29, 2019
Japanese Folk Dance Class w/ Hannah Yoshitomi – Activity Room
11:00 am
March 29, 2019
Origami Class w/ Bill Shishima
1:30 pm
March 29, 2019
Ceramics w/ Trina
3:00 pm
March 29, 2019
Prayer w/ Joh & Sara
6:15 pm
March 29, 2019
Play “PAN” – Magnolia Court Game Lounge
6:15 pm
March 29, 2019
Life as We Live it: An interactive and Informative Social w/ Camille Goldsmith – Rose Parlor
1:30 pm
March 30, 2019
Great Courses Video Lecture “A History of Impressionism – From Monet to Van Gogh” David Laidlaw – Learning Center
10:00 am
March 31, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young – Rose Parlor
2:00 pm
March 31, 2019
Worship Service – Chaplain Dwayne Nordstrom – Chapel
3:30 pm

April 2019

Exercise Classes offered 4 to 5 times per week include:
Aerobics, Range of Motion, Dance Classes, and Morning Walks Through Hollenbeck's 8-acre Park-Like Grounds

Special Classes offered weekly include: Tai Chi, Yoga, Ballroom & Line Dancing
 

Date
Event/Activty
Time
April 1, 2019
Bus Maintenance Day
April 1, 2019
Line Dance Practice w/ Elivier
11:00 am
April 1, 2019
*NO* Relaxation and Soul Conscious Meditation Class with Dennis – Chapel
11:00 am
April 1, 2019
Japanese Sing-Along with Margaret Saito
1:15 pm
April 1, 2019
Painting with Cap & Kitty – Magnolia Court
1:30 pm
April 1, 2019
Play “Uno” with Trudy & Eleanor
3:00 pm
April 1, 2019
Card Game “Pounce” 4th Floor Community Kitchen RA
6:15 pm
April 1, 2019
Drama Feature Movie – “On the Waterfront”
6:15 pm
April 2, 2019
Spelling Bee Practice with Roger
11:00 am
April 2, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
April 2, 2019
Spring Buffet – Grand Dining Room
12:00 - 1:15 pm
April 2, 2019
Gardening w/ Ana
1:30 pm
April 2, 2019
Domino Club with Lorenzo – Route 66 Sports Lounge
3:00 pm
April 2, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
4:00 pm
April 2, 2019
Drama Feature Movie – “Bohemian Rhapsody”
6:15 pm
April 3, 2019
Ballroom/Line Dance Classes w/ Elivier & Sylvester
11:00 am
April 3, 2019
Computer Classes w/ Ana
11:00 am
April 3, 2019
Bingo with Elivier & Ana
1:30 pm
April 3, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
April 3, 2019
Table games with Roger and Betty, Magnolia Court Lounge
6:15 pm
April 4, 2019
Health Rhythms Group Drumming w/ Brad Anderson
1:30 pm
April 4, 2019
Spanish Class w/ Ernest
4:00 pm
April 4, 2019
Dance Feature Movie – “The Old Maid”
6:15 pm
April 5, 2019
Executive Council Meeting
10:00 am
April 5, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
April 5, 2019
Japanese Folk Dancing Lessons w/ Hannah Yoshitomi – Activity Room
11:00 am
April 5, 2019
Board the Bus to have lunch at “The Original Farmers Market”
11:00 am
April 5, 2019
Matinee/ Drama Feature Movie – “Bel Canto” (Per Request)
1:30 pm
April 5, 2019
Ceramics with Trina
3:30 pm
April 5, 2019
Spanish Class with Elivier & Ernest
3:45 pm
April 5, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
April 5, 2019
Play “PAN” – Sports Lounge
6:15 pm
April 6, 2019
Great Courses Video Lecture – “The Scientific Wonder of Birds”, David Laidlaw
10:00 am
April 6, 2019
Saturday Bingo w/ Evelyn
1:30 pm
April 6, 2019
Drama Feature Movie – “Big Fish”
6:15 pm
April 7, 2019
USC Classical Guitar Recital, Hosted by Joe Gardner
11:30 am
April 7, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young – Rose Parlor
2:00 pm
April 7, 2019
Worship Service & Communion – Chaplain Dwayne Nordstrom – Chapel
3:30 pm
April 8, 2019
Line Dance Practice w/ Elivier
11:00 am
April 8, 2019
Relaxation and Soul Conscious Meditation Class with Dennis – Chapel
11:00 am
April 8, 2019
Sing-Along with Barbara
1:15 pm
April 8, 2019
Painting with Cap & Kitty – Magnolia Court
1:30 pm
April 8, 2019
Table Tennis with Emanuel
1:30 pm
April 8, 2019
Play “Uno” with June & Eleanor
3:00 pm
April 8, 2019
Card Game “Pounce” – Magnolia Court Game Room
6:15 pm
April 8, 2019
Thriller Feature Movie – “Ulee’s Gold”
6:15 pm
April 9, 2019
Bazaar is Open 8:45 A.M.-10:30 A.M.
April 9, 2019
Moving Seminar w/ Gentle Transitions – Magnolia Court Game Lounge (Marketing Event)
11:00 am
April 9, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
April 9, 2019
Art Class w/ Julie
1:30 pm
April 9, 2019
Waling Trip to Hollenbeck Park
2:45 pm
April 9, 2019
Stitching/ Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
April 9, 2019
Jewish Studies with Rabbi Korf
4:00 pm
April 9, 2019
Drama Feature Movie – “At Eternity’s Gate” (Per Request)
6:15 pm
April 10, 2019
Employee Recognition Ceremony
10:30 am
April 10, 2019
Ballroom/Line Dance Classes w/ Elivier & Sylvester
11:00 am
April 10, 2019
Computer Classes w/ Ana
11:00 am
April 10, 2019
Bingo with Elivier & Ana
1:30 pm
April 10, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
April 10, 2019
Table games with Roger and Betty, Magnolia Court Lounge
6:15 pm
April 11, 2019
Opera at Hollenbeck – L.A. Opera Presents “El Gato Montes” Speaker: Bettyna Bluwal – Learning Center
10:30 am
April 11, 2019
Annual Easter Egg Hunt w/ children from P.U.E.N.T.E. Learning Center & Easter Bunny – Palm Plaza
1:30 pm
April 11, 2019
Spanish Class w/ Ernest
4:00 pm
April 11, 2019
Drama Feature Movie – “Guns of Navarone”
6:15 pm
April 12, 2019
Mass w/ Father Doan
10:00 am
April 12, 2019
Japanese Folk Dancing Lessons w/ Hannah Yoshitomi – Activity Room
11:00 am
April 12, 2019
Special Piano and Vocalist Concert w/ Siuzanna Iglidan
1:30 pm
April 12, 2019
Ceramics with Trina
3:30 pm
April 12, 2019
Spanish Class with Ernest
3:45 pm
April 12, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
April 12, 2019
Play “PAN” – Magnolia Game Room
6:15 pm
April 13, 2019
Great Courses Video Lecture – “The Scientific Wonder of Birds”, David Laidlaw
10:00 am
April 13, 2019
Table Games w/ Veronica
1:30 pm
April 13, 2019
War Feature Movie – “Paths of Glory”
6:15 pm
April 14, 2019
Palm Sunday
April 14, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young – Rose Parlor
2:00 pm
April 14, 2019
Worship Service – Chaplain Dwayne Nordstrom – Chapel
3:30 pm
April 15, 2019
Line Dance Practice w/ Elivier
11:00 am
April 15, 2019
Relaxation and Soul Conscious Meditation Class with Dennis – Chapel
11:00 am
April 15, 2019
Painting with Cap & Kitty – Magnolia Court
1:30 pm
April 15, 2019
Japanese Sing-A-Long w/ Margaret Saito
1:30 pm
April 15, 2019
Play “Uno” with June & Eleanor
3:00 pm
April 15, 2019
Card Game “Pounce” Magnolia Court Game Room
6:15 pm
April 15, 2019
Dance Feature Movie – “Strictly Ballroom”
6:15 pm
April 16, 2019
Spelling Bee Practice with Roger
11:00 am
April 16, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
April 16, 2019
Card and Game Party – Mexican Bingo with Elivier, Ana & Veronica
1:30 pm
April 16, 2019
Domino Club with Lorenzo – Route 66 Sports Lounge
3:00 pm
April 16, 2019
Family Feature Movie – “Saving Mr. Banks”
6:15 pm
April 17, 2019
Ballroom/Line Dance Classes w/ Elivier & Sylvester
11:00 am
April 17, 2019
Computer Workshop w/ Ana
11:00 am
April 17, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
April 17, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
April 17, 2019
Table games with Roger and Betty, Magnolia Court Lounge
6:15 pm
April 18, 2019
“Fashions to You” Spring Sale w/ Neal Neuman
10:00 am - 3:00 pm
April 18, 2019
Fashion Show – Rose Parlor
1:30 pm
April 18, 2019
Spanish Class w/ Ernest
4:00 pm
April 18, 2019
Romance Feature Movie – “Romeo and Juliet”
6:15 pm
April 19, 2019
Good Friday
April 19, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
April 19, 2019
Good Friday Service w/ Chaplain Dwayne Nordstrom – Chapel
11:00 am
April 19, 2019
Japanese Folk Dancing Lessons w/ Hannah Yoshitomi – Activity Room
11:00 am
April 19, 2019
Resident Council Meeting – “Update on the 6th Street Bridge” – Speaker Mary Nemick
1:30 pm
April 19, 2019
Ceramics with Trina
3:30 pm
April 19, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
April 20, 2019
Great Courses Video Lecture – “The Scientific Wonders of Birds”, David Laidlaw
10:00 am
April 20, 2019
Coloring Eggs w/ Veronica and Volunteers – Hobby Room
1:30 pm
April 20, 2019
Drama Feature Movie – “Yentl”
6:15 pm
April 21, 2019
Easter Sunday
April 21, 2019
Easter Sunday Catholic Mass
10:00 am
April 21, 2019
Easter Sunday Sit-down Dinner – Dining Room
12:40 - 1:30 pm
April 21, 2019
USC – Classical Guitar Recital – Hosted by Dora Hernandez – Rose Parlor
11:30 am
April 21, 2019
Worship Service – Chaplain Dwayne Nordstrom – Chapel
3:30 pm
April 21, 2019
Faith & Film – “Steve McQueen: American Icon” Discussion w/ Betty & Dwayne – Magnolia Game Lounge
4:45 pm
April 22, 2019
Line Dance Practice w/ Elivier
11:00 am
April 22, 2019
Relaxation and Soul Conscious Meditation Class with Dennis – Chapel
11:00 am
April 22, 2019
Sing-Along with Barbara
1:15 pm
April 22, 2019
Painting with Cap & Kitty – Magnolia Court
1:30 pm
April 22, 2019
Table Tennis with Emanuel
1:30 pm
April 22, 2019
Flute Recital with Kyoko and Friends
2:30 pm
April 22, 2019
Play “Uno” with June & Eleanor
3:00 pm
April 22, 2019
Card Game “Pounce” Magnolia Court Game Lounge
6:15 pm
April 22, 2019
Musical Feature Movie – “The Wizard of Oz”
6:15 pm
April 23, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
April 23, 2019
“National Volunteer Week” – Recognition and Appreciation – Music by Harpist Jillian Lopez – Activity Room
1:30 pm
April 23, 2019
Stitching/ Embroidery Class w/ Elivier
4:00 pm
April 23, 2019
Romance Feature Movie – “Music and Lyrics”
6:15 pm
April 24, 2019
Ballroom/Line Dance Classes w/ Elivier & Sylvester
11:00 am
April 24, 2019
Computer Workshop w/ Ana
11:00 am
April 24, 2019
Bingo w/ Ana & Elivier
1:30 pm
April 24, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
April 24, 2019
Happy Hour w/ Wyatt Haupt Trio and Vocalist Loren Koval
4:00 pm
April 24, 2019
Table games with Roger and Betty, Magnolia Court Lounge
6:15 pm
April 25, 2019
April Birthday Dinner – Dining Room
12:20 pm
April 25, 2019
Bistro is Closed
April 25, 2019
April Birthday Show – Vocalist: Ilya Serov – Activity Room
1:30 pm
April 25, 2019
Spanish Class w/ Ernest
4:00 pm
April 25, 2019
Drama Feature Movie – “The Elephant Man”
6:15 pm
April 26, 2019
Board the Bus to the Italian American Museum Exhibit: “Another Side of Leo Politi”
9:45 am
April 26, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
April 26, 2019
Japanese Folk Dancing Lessons with Hannah Yoshitomi – Activity Room
11:00 am
April 26, 2019
Origami with Bill Shishima
1:30 pm
April 26, 2019
Ceramics with Trina
3:30 pm
April 26, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
April 26, 2019
Play “PAN” – Magnolia Court Game Lounge
6:15 pm
April 27, 2019
Great Courses Video Lecture – “The Scientific Wonder of Birds”, David Laidlaw
10:00 am
April 27, 2019
LIFE AS WE LIVE IT: An Interactive and Informative Social with Camille Goldsmith – Rose Parlor
1:30 pm
April 27, 2019
Drama Feature Movie – “The Alamo” (Part One)
6:15 pm
April 28, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young – Rose Parlor
2:00 pm
April 28, 2019
Worship Service – Chaplain Dwayne Nordstrom – Chapel
3:30 pm
April 29, 2019
Line Dance Practice w/ Elivier
11:00 am
April 29, 2019
Relaxation and Soul Conscious Meditation Class with Dennis – Chapel
11:00 am
April 29, 2019
Painting with Cap & Kitty – Magnolia Court
1:30 pm
April 29, 2019
Arts & Crafts w/ Elivier
1:30 pm
April 29, 2019
Flute Recital with Kyoko and Friends – Hensel Hall
2:30 pm
April 29, 2019
Play “Uno” with June & Eleanor
3:00 pm
April 29, 2019
Card Game “Pounce” Magnolia Court Game Lounge
6:15 pm
April 29, 2019
Drama Feature Movie – “The Alamo” (Part Two)
6:15 pm
April 30, 2019
Line Dance Class w/ Elivier
11:00 am
April 30, 2019
Southwestern Academy School Presents: A Classical Musical Recital
1:30 pm
April 30, 2019
Stitching and Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
April 30, 2019
Drama Feature Movie – “A Star is Born” (2018) (Per Request)
6:15 pm

May 2019

Exercise Classes offered 4 to 5 times per week include:
Aerobics, Range of Motion, Dance Classes, and Morning Walks Through Hollenbeck's 8-acre Park-Like Grounds

Special Classes offered weekly include: Tai Chi, Yoga, Ballroom & Line Dancing
 

Date
Event/Activty
Time
May 1, 2019
Ballroom/Line Dance Class w/ Elivier & Sylvester
11:00 am
May 1, 2019
Computer Workshop w/ Ana
11:00 am
May 1, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
May 1, 2019
Bible Study w/ Chaplain Dwayne
4:00 pm
May 1, 2019
Indoor and Outdoor Games w/ Betty, Roger & Mot
6:15 pm
May 2, 2019
Block Printing Class w/ Loren Kantor
1:30 pm
May 2, 2019
ARL 99 Cents Shopping Trip
2:45 pm
May 2, 2019
Spanish Class w/ Ernest
4:00 pm
May 2, 2019
Comedy Feature Movie – “Silver Streak”
6:15 pm
May 3, 2019
Executive Council Meeting
10:00 am
May 3, 2019
Mass w/ Father Doan
10:00 am
May 3, 2019
Japanese Folk Dancing Class w/ Hannah Yoshitomi – Activity Room
11:00 am
May 3, 2019
Cinco De Mayo Buffet
12:00 - 1:15 pm
May 3, 2019
Cinco De Mayo Celebration w/ Mariachi Las Colibri
1:30 pm
May 3, 2019
Ceramics w/ Trina
3:30 pm
May 3, 2019
Prayer w/ John & Sara
6:15 pm
May 3, 2019
Musical Feature Movie – “Mary Poppins Returns”
6:15 pm
May 4, 2019
Great Courses Video Lecture – “The Scientific Wonder of Birds” w/ David Laidlaw
10:00 am
May 4, 2019
UCLA Gluck School of Music Presents: Trombone Quartet Recital
11:00 am
May 4, 2019
Saturday Bingo w/ Veronica
1:30 pm
May 4, 2019
Musical Feature Movie – “An American in Paris”
6:15 pm
May 5, 2019
Cinco De Mayo
May 5, 2019
Sunday Brain Boosters w/ Roger Young – Rose Parlor
2:00 pm
May 5, 2019
Worship Service & Communion w/ Chaplain Dwayne Nordstrom – Chapel
3:30 pm
May 5, 2019
Japanese Sing-Along w/ Margret Saito
1:30 pm
May 6, 2019
Line Dance Class w/ Elivier
11:00 am
May 6, 2019
Relaxation and Soul Conscious Meditation Class w/ Dennis – Chapel
11:00 am
May 6, 2019
Painting w/ Cap & Kitty
1:30 pm
May 6, 2019
Play “Uno” w/ Eleanor
3:00 pm
May 6, 2019
Drama Feature Movie – “The Rain Maker”
6:15 pm
May 6, 2019
Card Game “Pounce” – Magnolia Game Lounge
6:30 pm
May 7, 2019
Spelling Bee Practice w/ Roger
11:00 am
May 7, 2019
Line Dance w/ Elivier
11:00 am
May 7, 2019
Domino Club w/ Lorenzo – Route 66 Sports Lounge
3:00 pm
May 7, 2019
Stitching/ Embroidery Class w/ Elivier
4:00 pm
May 7, 2019
Documentary Feature Movie – “Free Solo”
6:15 pm
May 8, 2019
Ballroom/Line Dance Class w/ Elivier & Sylvester
11:00 am
May 8, 2019
Computer Workshop w/ Ana
11:00 am
May 8, 2019
Bingo w/ Elivier & Ana
1:30 pm
May 8, 2019
Bible Study w/ Chaplain Dwayne
4:00 pm
May 8, 2019
Indoor-Outdoor Games w/ Betty, Roger & Mot (Table games and outdoor games)
6:15 pm
May 9, 2019
Opera at Hollenbeck Presents: ”La Traviata” Speaker Larry Verdugo – Learning Center
10:30 am
May 9, 2019
“Move to Music” w/ Heidi Duckler
1:30 pm
May 9, 2019
Spanish Class w/ Ernest
4:00 pm
May 9, 2019
Drama Feature Movie – “Autobiography of Miss Jane Pittman”
6:15 pm
May 10, 2019
Mass w/ Father Doan
10:00 am
May 10, 2019
Special Hand or Foot Massage – Trustee Room
10:00 am - 12:00 pm
May 10, 2019
Japanese Folk Dancing Lessons w/ Hannah – Activity Room
11:00 am
May 10, 2019
Mother’s Day Program Featuring Pianist – Don Snyder
1:30 pm
May 10, 2019
Special Hand or Foot Massage – Trustee Room
2:30 - 4:30 pm
May 10, 2019
Ceramics Class w/ Trina
3:00 pm
May 10, 2019
Prayer w/ John & Sara
6:15 pm
May 11, 2019
Great Courses Video Lecture: “The Scientific Wonder of Birds” w/ David Laidlaw
10:00 am
May 11, 2019
“Ikebana” Japanese Flower Arrangement Class w/ Armando
1:30 pm
May 11, 2019
Crime/Drama Feature Movie – “Gone Baby, Gone”
6:15 pm
May 12, 2019
Mother’s Day
May 12, 2019
Mother’s Day Sit-Down Dinner – Dining Room
12:40 - 1:30 pm
May 12, 2019
Special Piano Concert w/ Dean Rod
1:30 pm
May 12, 2019
Sunday Brain Boosters w/ Roger Young – Rose Parlor
2:00 pm
May 12, 2019
Worship Service w/ Chaplain Dwayne Nordstrom – Chapel
3:30 pm
May 13, 2019
Sushi Day
11:30 am - 2:00 pm
May 13, 2019
Line Dance Class w/ Elivier
11:00 am
May 13, 2019
Relaxation and Soul Conscious Meditation Class w/ Dennis – Chapel
11:00 am
May 13, 2019
Sing A-long w/ Barbara
1:15 pm
May 13, 2019
Table Tennis w/ Emanuel
1:30 pm
May 13, 2019
Painting w/ Cap & Kitty
1:30 pm
May 13, 2019
Play “Uno” w/ June & Eleanor
3:00 pm
May 13, 2019
Drama Feature Movie – “Gershwin on Ice”
6:15 pm
May 13, 2019
Card Game “Pounce” – Magnolia Game Room
6:30 pm
May 14, 2019
Bazaar is Open
8:45 - 10:30 am
May 14, 2019
Line Dance w/ Elivier
11:00 am
May 14, 2019
Spring Ebell Chorale Concert
1:30 pm
May 14, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
May 14, 2019
Drama Feature Movie – “RGB”
6:15 pm
May 15, 2019
Ballroom/Line Dance Class w/ Elivier & Sylvester
11:00 am
May 15, 2019
Computer Workshop w/ Ana
11:00 am
May 15, 2019
Bingo w/ Elivier & Ana
1:30 pm
May 15, 2019
Bible Study w/ Chaplain Dwayne
4:00 pm
May 15, 2019
Indoor & Outdoor Games w/ Betty, Roger & Mot (Table games & Shuffleboard)
6:15 pm
May 16, 2019
ARL Scenic Drive
1:30 pm
May 16, 2019
Spanish Class w/ Ernest
4:00 pm
May 16, 2019
Adventure Feature Movie – “The Naked Prey”
6:15 pm
May 17, 2019
Mass w/ Father Doan
10:00 am
May 17, 2019
Japanese Folk Dancing w/ Hannah – Activity Room
11:00 am
May 17, 2019
Out to Lunch at Placita Olvera
11:00 am
May 17, 2019
Travelogue Video – “Canada”
1:30 pm
May 17, 2019
Ceramics w/ Trina
3:00 pm
May 17, 2019
Prayer w/ John & Sara
6:15 pm
May 17, 2019
Play “Pan” – Sports Lounge
6:15 pm
May 17, 2019
Welcoming the Shabbat Service
6:30 pm
May 18, 2019
“The Scientific Wonder of Birds” – Great Courses ~ with David Laidlaw
10:00 am
May 18, 2019
LIFE AS WE LIVE IT: An Interactive and Information Social With Camille – Rose Parlor
1:30 pm
May 18, 2019
Comedy Feature Movie – “The Mirror Has Two Faces”
6:15 pm
May 19, 2019
Sunday Brain Boosters ~ Rose Parlor
2:00 pm
May 19, 2019
Worship Service – Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm
May 19, 2019
Faith & Film ~ “Steve McQueen: American Icon” Discussion with Betty and Dwayne ~ Magnolia Court TV Lounge
4:45 pm
May 20, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
May 20, 2019
Meditation Class w/ Dennis
11:00 am
May 20, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
May 20, 2019
Japanese Sing-Along w/ Margaret Saito
1:30 pm
May 20, 2019
Play “Uno” with June & Eleanor
3:00 pm
May 20, 2019
Western Feature Movie – “Shane”
6:15 pm
May 20, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
May 21, 2019
Spelling Bee Practice with Roger
11:00 am
May 21, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
May 21, 2019
Card and Game Party – “Mexican Bingo” with Elivier and Ana
1:30 pm
May 21, 2019
Domino Club with Lorenzo – Route 66 Sports Lounge
1:30 pm
May 21, 2019
Romance/Drama Feature Movie – “Tulip Fever”
6:15 pm
May 22, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
May 22, 2019
Ballroom/Line Dance Class w/ Elivier and Sylvester
11:00 am
May 22, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
May 22, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
May 22, 2019
Indoor and Outdoor Games with Betty, Roger and Mot (Table Games and Shuffleboard)
6:15 pm
May 23, 2019
May Birthday Dinner – Dining Room – Bistro is Closed
12:20 pm
May 23, 2019
May Birthday Show- With Vocalist Madison Stirrett
1:30 pm
May 23, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
May 23, 2019
Drama Feature Movie – “Love is a Many Splendored Thing”
6:15 pm
May 24, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
May 24, 2019
Japanese Folk Dance Lessons-w/ Hannah – Activity Room
11:00 am
May 24, 2019
Origami Class with Bill Shishima
1:30 pm
May 24, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
May 24, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
May 25, 2019
“The Scientific Wonder of Birds” Great Courses – with David Laidlaw
10:00 am
May 25, 2019
Special Acapella Program with VocArte Group ~ Chapel
1:30 pm
May 25, 2019
Drama Feature Movie – “A Woman of Substance“ (Part One)
6:15 pm
May 26, 2019
Sunday Brain Boosters w/ Roger Young – Rose Parlor
2:00 pm
May 26, 2019
Worship Service – Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm
May 27, 2019
Memorial Day – Staff Holiday
May 27, 2019
Meditation Class w/ Dennis
11:00 am
May 27, 2019
Sing-Along with Barbara
1:15 pm
May 27, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
May 27, 2019
Table Tennis with Emanuel
1:30 pm
May 27, 2019
Flute recital with Kyoko and Friends
2:30 pm
May 27, 2019
Drama Feature Movie – “A Woman of Substance“ (Part Two)
6:15 pm
May 27, 2019
Card Game “Pounce” – Magnolia
6:30 pm
May 28, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
May 28, 2019
Shuffle Board Game (Outdoors)
1:30 pm
May 28, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
4:00 pm
May 28, 2019
Romance/Drama Feature Movie – “Dare to be Wild” – Based on a True Story
6:15 pm
May 29, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
May 29, 2019
Ballroom/Line Dance Class w/ Elivier and Sylvester
11:00 am
May 29, 2019
National Senior Fitness Recognition and Awards With Dr. Marian Fedak, Club Sponsor
1:30 pm
May 29, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
May 29, 2019
Indoor and Outdoor Games with Betty, Roger and Mot (Table Games and Shuffleboard)
6:15 pm
May 30, 2019
Special Dance Program with Elivier and Hanna Yoshitomi – Activity Room (Line Dance and Japanese Folk Dance)
1:30 pm
May 30, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
May 30, 2019
Drama Feature Movie: “A Woman of Substance“ (Part Three)
6:15 pm
May 31, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
May 31, 2019
Japanese Folk Dance Lessons w/ Hannah – Activity Room
11:00 am
May 31, 2019
Resident Association Meeting – “Annual Budget Report” with Morris Shockley & Johnny Young – Activity Room
1:30 pm
May 31, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
May 31, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm

June 2019

Exercise Classes offered 4 to 5 times per week include:
Aerobics, Range of Motion, Dance Classes, and Morning Walks Through Hollenbeck's 8-acre Park-Like Grounds

Special Classes offered weekly include: Tai Chi, Yoga, Ballroom & Line Dancing
 

Date
Event/Activty
Time
June 1, 2019
Great Courses Video Lecture “Ancient Civilization of North America” w/ David Laidlaw
10:00 am
June 1, 2019
Music recital w/ Mr. Getachew and his Students – Chapel
11:00 am
June 1, 2019
Saturday Bingo w/ Veronica
1:30 pm
June 1, 2019
Drama Feature Movie – “The Man Who Knew Too Much”
6:15 pm
June 2, 2019
Sunday Brain Boosters w/ Roger Young – Rose Parlor
2:00 pm
June 2, 2019
Worship Service & Communion w/ Chaplain Dwayne Nordstrom – Chapel
3:30 pm
June 3, 2019
Line Dance Class w/ Elivier
11:00 am
June 3, 2019
Relaxation and Soul Conscious Meditation Class w/ Dennis – Chapel
11:00 am
June 3, 2019
Resident Association Meeting “Annual Budget” w/ Morris Shockley & Johnny Young
1:30 pm
June 3, 2019
Painting w/ Cap & Kitty
1:30 pm
June 3, 2019
Play “Uno” w/ June & Eleanor
3:00 pm
June 3, 2019
Comedy Feature Movie – “The Seven Little Foys”
6:15 pm
June 3, 2019
Card Game “Pounce” – Magnolia Game Lounge
6:30 pm
June 4, 2019
Special Election Day
June 4, 2019
Spelling Bee Practice with Roger
11:00 am
June 4, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
June 4, 2019
Board the Bus to Vote
1:00 pm
June 4, 2019
Weddings A La Carte Show (Marketing Event)
1:30 pm
June 4, 2019
Domino Club With Lorenzo – Route 66 Sports Lounge
3:00 pm
June 4, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
June 4, 2019
History Feature Movie – “War Horse”
6:15 pm
June 5, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
June 5, 2019
Ballroom/Line Dance Class with Elivier and Sylvester
11:00 am
June 5, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
June 5, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
June 5, 2019
Indoor and Outdoor Games with Betty, Roger and Mot (Table Games and Shuffleboard)
6:15 pm
June 6, 2019
Cooking Class with Ana
1:30 pm
June 6, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
June 6, 2019
Adventure Feature Movie – “White Squall”
6:15 pm
June 7, 2019
Executive Council Meeting
10:00 am
June 7, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
June 7, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
June 7, 2019
Health Rhythms Group Drumming with Brad Anderson
1:30 pm
June 7, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
June 7, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
June 8, 2019
“Ancient Civilization of North America” The Great Courses with David Laidlaw
10:00 am
June 8, 2019
Special Japanese Dance Program with Meiji Ondo Group
1:30 pm
June 8, 2019
Romance Feature Movie – “Love Affair”
6:15 pm
June 9, 2019
Sunday Brain Boosters ~ Rose Parlor
2:00 pm
June 9, 2019
Worship Service ~ Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm
June 10, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
June 10, 2019
Meditation Class w/ Dennis
11:00 am
June 10, 2019
Japanese Sing-Along with Margaret Saito
1:30 pm
June 10, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
June 10, 2019
Play “Uno” with Trudy & Eleanor
3:00 pm
June 10, 2019
Comedy/Drama Feature Movie – “Ninotchka”
6:15 pm
June 10, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
June 11, 2019
Bazaar is Open
June 11, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
June 11, 2019
Art Class with Julie
1:30 pm
June 11, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
June 11, 2019
Jewish Studies with Rabbi Korf
3:30 pm
June 11, 2019
Romance/comedy Feature Movie – “Crazy Rich Asians
6:15 pm
June 12, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
June 12, 2019
Ballroom/Line Dance Class with Elivier and Sylvester
11:00 am
June 12, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
June 12, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
June 12, 2019
Indoor and Outdoor Games with Betty, Roger and Mot (Table Games and Shuffleboard)
6:15 pm
June 13, 2019
Opera at Hollenbeck: “Midsummer Night Dreaming: In Film, Opera and Dance” – Speaker Linda Chiavaroli – Learning Center
10:30 am
June 13, 2019
Shuffleboard Game (Outdoors)
1:30 pm
June 13, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
June 13, 2019
Board the Bus to L.A. Opera to see “LA TRAVIATA”
6:00 pm
June 13, 2019
Comedy Feature Movie – “Speechless”
6:15 pm
June 14, 2019
Flag Day
June 14, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
June 14, 2019
Japanese Folk Dance Lessons
11:00 am
June 14, 2019
Concert with Amy Hershberger on Violin & Valeria on Piano ~ Rose Parlor
11:00 am
June 14, 2019
Father’s Day & Flag Day Program with Vocalist Nancy Osborne
1:30 pm
June 14, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
June 14, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
June 14, 2019
Welcoming the Shabbat Service
6:30 pm
June 15, 2019
“Ancient Civilization of North America” The Great Courses with David Laidlaw
10:00 am
June 15, 2019
Special Flamenco Dance Program
1:30 pm
June 15, 2019
Comedy Feature Movie – “Silver Streak”
6:15 pm
June 16, 2019
Father’s Day
June 16, 2019
Father’s Day Sit-Down Dinner
12:40 - 1:30 pm
June 16, 2019
Sunday Brain Boosters ~ Rose Parlor
2:00 pm
June 16, 2019
Worship Service ~ Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm
June 16, 2019
Faith & Film ~ “Romero” with Betty and Dwayne ~ Magnolia Court TV Lounge
4:45 pm
June 17, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
June 17, 2019
Meditation Class w/ Dennis
11:00 am
June 17, 2019
Sing-Along with Barbara
1:15 pm
June 17, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
June 17, 2019
Table Tennis with Emanuel
1:30 pm
June 17, 2019
Play “Uno” with June & Eleanor
3:00 pm
June 17, 2019
Mystery Feature Movie – “Cloak and Dagger”
6:15 pm
June 17, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
June 18, 2019
Spelling Bee Practice with Roger
11:00 am
June 18, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
June 18, 2019
Card and Game Party – “Mexican Bingo” with Elivier and Ana
1:30 pm
June 18, 2019
Domino Club with Lorenzo – Route 66 Sports Lounge
1:30 pm
June 18, 2019
Romance Feature Movie – “A Little Chaos”
6:15 pm
June 19, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
June 19, 2019
Ballroom/Line Dance Class with Elivier and Sylvester
11:00 am
June 19, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
June 19, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
June 19, 2019
Indoor and Outdoor Games with Betty, Roger and Mot (Table Games and Shuffleboard)
6:15 pm
June 20, 2019
Board the Bus to See the Homestead House and Museum Tour Followed by Lunch at Lucille’s Smokehouse BBQ
9:20 am
June 20, 2019
Sing-Along with Barbara
1:30 pm
June 20, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
June 20, 2019
Special Piano Concert with Beth Sussman
6:15 pm
June 21, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
June 21, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
June 21, 2019
Table Tennis with Emanuel
1:30 pm
June 21, 2019
ARL 99 Cents Shopping Trip
2:00 pm
June 21, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
June 21, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
June 21, 2019
Welcoming the Shabbat Service
6:30 pm
June 22, 2019
“The Scientific Wonder of Birds” Great Courses ~ with David Laidlaw
10:00 am
June 22, 2019
LIFE AS WE LIVE IT: An Interactive and Information Social With Camille ~ Rose Parlor
1:30 pm
June 22, 2019
Mystery Feature Movie – “Evil Under the Sun”
6:15 pm
June 23, 2019
Concert with Ken on Violin and Valeria on Piano ~ Rose Parlor
11:30 am
June 23, 2019
Sunday Brain Boosters ~ Rose Parlor
2:00 pm
June 23, 2019
Worship Service ~ Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm
June 24, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
June 24, 2019
Meditation Class w/ Dennis
11:00 am
June 24, 2019
Japanese Sing-Along with Margaret Saito
1:30 pm
June 24, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
June 24, 2019
Flute Recital with Kyoko & Friends
2:30 pm
June 24, 2019
Play “Uno” with Trudy & Eleanor
3:00 pm
June 24, 2019
Comedy Feature Movie – “Carol Burnet Show”
6:15 pm
June 24, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
June 25, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
June 25, 2019
CAL STATE Life Learning Program Presents: ”Language and the Brain or How to Tell your Friends From the Apes” with Prof. Martin Huld ~ Activity Room
1:30 pm
June 25, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
June 25, 2019
Romance/Comedy Feature Movie – “Chasing Liberty”
6:15 pm
June 26, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
June 26, 2019
Ballroom/Line Dance Class
11:00 am
June 26, 2019
One Hour Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
June 26, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
2:30 pm
June 26, 2019
NEW MEMBERS RECEPTION AND REFERRAL RECOGNITION
June 26, 2019
Photographs ~ Rose Parlor
4:00 pm
June 26, 2019
Reception Line ~ Rose Parlor
4:30 pm
June 26, 2019
Supper ~ Grand Dining Room
5:00 pm
June 26, 2019
History ~ Mr. Heideman ~ Chapel
6:15 pm
June 26, 2019
Entertainment ~ Anthony Bernasconi
6:30 pm
June 27, 2019
June Birthday Dinner ~ Dining Room ~ Bistro is Closed
12:20 pm
June 27, 2019
June Birthday Show with Vocalist April Walsh
1:30 pm
June 27, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
June 27, 2019
Drama Feature Movie – “Thirteen Days”
6:15 pm
June 28, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
June 28, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
June 28, 2019
Origami Class with Bill Shishima
1:30 pm
June 28, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
June 28, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
June 29, 2019
“The Scientific Wonder of Birds” Great Courses ~ with David Laidlaw
10:00 am
June 29, 2019
LIFE AS WE LIVE IT: An Interactive and Information Social With Camille ~ Rose Parlor
1:30 pm
June 29, 2019
Comedy Feature Movie – “Cousins”
6:15 pm
June 30, 2019
Sunday Brain Boosters ~ Rose Parlor
2:00 pm
June 30, 2019
Worship Service ~ Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm

July 2019

Exercise Classes offered 4 to 5 times per week include:
Aerobics, Range of Motion, Dance Classes, and Morning Walks Through Hollenbeck's 8-acre Park-Like Grounds

Special Classes offered weekly include: Tai Chi, Yoga, Ballroom & Line Dancing
 

Date
Event/Activty
Time
July 1, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
July 1, 2019
Meditation Class w/ Dennis
11:00 am
July 1, 2019
Japanese Sing-Along with Margaret Saito
1:30 pm
July 1, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
July 1, 2019
Play “Uno” with June & Eleanor
3:00 pm
July 1, 2019
Mystery Feature Movie – “Nancy Drew”
6:15 pm
July 1, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
July 2, 2019
Spelling Bee Practice with Roger
11:00 am
July 2, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
July 2, 2019
Dr. Jazz Presents “Ella Fitzgerald” – Program with Dr. Thom Mason
1:30 pm
July 2, 2019
Domino Club With Lorenzo – Route 66 Sports Lounge
3:00 pm
July 2, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
July 2, 2019
Drama Feature Movie – “Oceans 8”
6:15 pm
July 3, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
July 3, 2019
Ballroom/Line Dance Class with Elivier and Sylvester
11:00 am
July 3, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
July 3, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
July 3, 2019
Indoor and Outdoor Games with Betty, Roger and Mot (Table Games and Shuffleboard)
6:15 pm
July 4, 2019
Independence Day
July 4, 2019
4th of July Buffet
12:00 - 1:15 pm
July 4, 2019
Fourth of July Program with Vocalist Clarence Ulrich – Followed by an Ice Cream Social
1:30 pm
July 4, 2019
Adventure Feature Movie – “IL Volo 3 Tenors
6:15 pm
July 5, 2019
Executive Council Meeting
10:00 am
July 5, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
July 5, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
July 5, 2019
Special Keyboard Concert with Jay Munns ~ Rose Parlor
1:30 pm
July 5, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
July 5, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
July 6, 2019
“Ancient Civilization of North America” The Great Courses with David Laidlaw
10:00 am
July 6, 2019
Saturday Bingo with Veronica
1:30 pm
July 6, 2019
Drama Feature Movie – “Kundun”
6:15 pm
July 7, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young ~ Rose Parlor
2:00 pm
July 7, 2019
Worship Service & Communion – Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm
July 8, 2019
Line Dance Class with Sylvester
11:00 am
July 8, 2019
Meditation Class w/ Dennis
11:00 am
July 8, 2019
Sing-Along with Barbara
1:15 pm
July 8, 2019
Table Tennis with Emanuel
1:30 pm
July 8, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
July 8, 2019
Play “Uno” with June & Eleanor
3:00 pm
July 8, 2019
Family Feature Movie – “Lassie”
6:15 pm
July 8, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
July 9, 2019
Line Dance Class with Sylvester
11:00 am
July 9, 2019
Art Class with Julie
1:30 pm
July 9, 2019
Jewish Studies with Rabbi Korf
3:30 pm
July 9, 2019
Romance Feature Movie – “Red Dog”
6:15 pm
July 10, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
July 10, 2019
Braille Institute Presents “The Ambassadors of Music”
11:00 am
July 10, 2019
Bingo with Ana & Veronica
1:30 pm
July 10, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
July 10, 2019
Indoor and Outdoor Games with Betty, Roger and Mot (Table Games and Shuffleboard)
6:15 pm
July 11, 2019
Bazaar is Open
July 11, 2019
ARL Scenic Drive
1:30 pm
July 11, 2019
Drama Feature Movie – “A Woman’s Face”
6:15 pm
July 12, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
July 12, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
July 12, 2019
ARL 99 Cents Shopping Trip
1:30 pm
July 12, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
July 12, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
July 12, 2019
Welcoming the Shabbat Service
6:30 pm
July 13, 2019
“Ancient Civilization of North America” The Great Courses with David Laidlaw
10:00 am
July 13, 2019
LIFE AS WE LIVE IT: An Interactive and Information Social with Camille ~ Rose Parlor
1:30 pm
July 13, 2019
Adventure Feature Movie – “Sundowners”
6:15 pm
July 14, 2019
Flag Day
July 14, 2019
Sunday Brain Boosters ~ Rose Parlor
2:00 pm
July 14, 2019
Worship Service Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm
July 15, 2019
Line Dance Class with Sylvester
11:00 am
July 15, 2019
Meditation Class w/ Dennis
11:00 am
July 15, 2019
Japanese Sing-Along with Margaret Saito
1:30 pm
July 15, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
July 15, 2019
Play “Uno” with June & Eleanor
3:00 pm
July 15, 2019
Drama Feature Movie – “I Am Sam”
6:15 pm
July 15, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
July 16, 2019
Father’s Day
July 16, 2019
Employee Award Recognition
10:00 am
July 16, 2019
Spelling Bee Practice with Roger
11:00 am
July 16, 2019
Line Dance Class with Sylvester
11:00 am
July 16, 2019
Card and Game Party – “Mexican Bingo” with Ana & Veronica
1:30 pm
July 16, 2019
Domino Club with Lorenzo – Route 66 Sports Lounge
2:00 pm
July 16, 2019
Family Feature Movie – “The Railway Children”
6:15 pm
July 17, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
July 17, 2019
Ballroom/Line Dance Class with Sylvester
11:00 am
July 17, 2019
Bingo with Ana & Veronica
1:30 pm
July 17, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
July 17, 2019
Annual Resident Family Baseball Supper Buffet (Bistro is Closed) – Music by Peter Hubner ~ Dining Room
5:00 pm
July 17, 2019
Indoor and Outdoor Games with Betty, Roger and Mot (Table Games and Shuffleboard)
6:15 pm
July 18, 2019
Board the Bus to Annual Topanga Beach Picnic
10:30 am
July 18, 2019
Matinee Comedy/Drama – “Overboard”
1:30 pm
July 18, 2019
Suspense Feature Movie – “Runaway Jury”
6:15 pm
July 19, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
July 19, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
July 19, 2019
Origami Class with Bill Shishima
1:30 pm
July 19, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
July 19, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
July 19, 2019
Welcoming the Shabbat Service
6:30 pm
July 20, 2019
“The Scientific Wonder of Birds” Great Courses ~ with David Laidlaw
10:00 am
July 20, 2019
LIFE AS WE LIVE IT: An Interactive and Information Social with Camille ~ Rose Parlor
1:30 pm
July 20, 2019
Drama Feature Movie – “Jacob’s Harvest”
6:15 pm
July 21, 2019
Sunday Brain Boosters ~ Rose Parlor
2:00 pm
July 21, 2019
Worship Service – Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm
July 21, 2019
Faith and Film ~ “Can I get a Witness Protection?” with Betty & Dwayne ~ Magnolia Court TV Lounge
4:45 pm
July 22, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
July 22, 2019
Meditation Class w/ Dennis
11:00 am
July 22, 2019
Sing-Along with Barbara
1:15 pm
July 22, 2019
Table Tennis with Emanuel
1:30 pm
July 22, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
July 22, 2019
Flute Recital with Kyoko & Friends
2:30 pm
July 22, 2019
Play “Uno” with June & Eleanor
3:00 pm
July 22, 2019
Drama Feature Movie – “Borrowed Hearts”
6:15 pm
July 22, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
July 23, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
July 23, 2019
Summer Games
1:30 pm
July 23, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
July 23, 2019
Comedy/Drama Feature Movie – “Dough”
6:15 pm
July 24, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
July 24, 2019
Ballroom/Line Dance Class with Elivier and Sylvester
11:00 am
July 24, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
July 24, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
July 24, 2019
Indoor and Outdoor Games with Betty, Roger and Mot (Table Games and Shuffleboard)
6:15 pm
July 25, 2019
July Birthday Dinner – Dining Room ~ Bistro is Closed
12:20 pm
July 25, 2019
July Birthday Show with Pianist Ross Jutsum
1:30 pm
July 25, 2019
Musical Feature Movie – “Can-Can”
6:15 pm
July 26, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
July 26, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
July 26, 2019
Residents Association Meeting – Employee Scholarships Announced
1:30 pm
July 26, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
July 26, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
July 27, 2019
“Ancient Civilization of North America” The Great Courses with David Laidlaw
10:00 am
July 27, 2019
Travelogue video “Discovering Greece”
1:30 pm
July 27, 2019
Adventure Feature Movie – “Hawaii” Part One
6:15 pm
July 28, 2019
Sunday Brain Boosters ~ Rose Parlor
2:00 pm
July 28, 2019
Worship Service – Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm
July 29, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
July 29, 2019
Meditation Class w/ Dennis
11:00 am
July 29, 2019
Table Tennis with Emanuel
1:30 pm
July 29, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
July 29, 2019
Play “Uno” with June & Eleanor
3:00 pm
July 29, 2019
Adventure Feature Movie – “Hawaii” Part Two
6:15 pm
July 29, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
July 30, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
July 30, 2019
CAL STATE Life Learning Program “Shakespeare’s Great Monologues in Context” with Prof. Peter Brier
1:30 pm
July 30, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
July 30, 2019
Biography Feature Movie – “Agatha Christie”
6:15 pm
July 31, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
July 31, 2019
Ballroom/Line Dance Class with Elivier and Sylvester
11:00 am
July 31, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
July 31, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
July 31, 2019
Indoor and Outdoor Games with Betty, Roger and Mot (Table Games and Shuffleboard)
6:15 pm

August 2019

Exercise Classes offered 4 to 5 times per week include:
Aerobics, Range of Motion, Dance Classes, and Morning Walks Through Hollenbeck's 8-acre Park-Like Grounds

Special Classes offered weekly include: Tai Chi, Yoga, Ballroom & Line Dancing
 

Date
Event/Activty
Time
August 1, 2019
Special Travelogue Presentation – “Cathedrals and Abbeys” with David and Linda ~ Activity Room
1:30 pm
August 1, 2019
Drama Feature Movie – “Nancy Drew & Hidden Staircase”
6:15 pm
August 2, 2019
Executive Council Meeting
10:00 am
August 2, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
August 2, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
August 2, 2019
Block Printmaking Art Class with Loren Kantor
1:30 pm
August 2, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
August 2, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
August 3, 2019
“THE NATURE OF EARTH: An Introduction to Geology The Great Courses” with Barbara
10:00 am
August 3, 2019
Saturday Bingo with Ana
1:30 pm
August 3, 2019
Romance Feature Movie – “The Whole Wide World”
6:15 pm
August 4, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young ~ Rose Parlor
2:00 pm
August 4, 2019
Worship Service & Communion – Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm
August 5, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
August 5, 2019
Meditation Class w/ Dennis
11:00 am
August 5, 2019
Japanese Sing-Along with Margaret Saito
1:30 pm
August 5, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
August 5, 2019
Play “Uno” with June & Eleanor
3:00 pm
August 5, 2019
Drama Feature Movie – “Little Women”
6:15 pm
August 5, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
August 6, 2019
Spelling Bee Practice with Roger
11:00 am
August 6, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
August 6, 2019
Special Piano Concert with Beth Sussman ~ Rose Parlor
1:30 pm
August 6, 2019
Domino Club With Lorenzo Route 66 Sports Lounge
3:00 pm
August 6, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
August 6, 2019
History Feature Movie – “Empire of the Sun” – By Request
6:15 pm
August 7, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
August 7, 2019
Ballroom/Line Dance Class with Elivier and Sylvester
11:00 am
August 7, 2019
Luau Buffet ~ Main Dining Room
12:00 pm
August 7, 2019
“ALOHA” – Ku’uipo O’ Hula Dancers and singing with Anthony Bernasconi ~ Chapel
1:30 pm
August 7, 2019
Bible Study with Ken Sesma
4:00 pm
August 7, 2019
Indoor and Outdoor Games with Betty, Roger and Mut
6:15 pm
August 8, 2019
Flowers Everywhere! Adventure to the Super Bloom with Doug MacKenzie
1:30 pm
August 8, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
August 8, 2019
Musical Feature Movie – “Elvis in Hawaii”
6:15 pm
August 9, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
August 9, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
August 9, 2019
Butterfly Boutique with Anriette Pirian ~ Activity Room
1:30 pm
August 9, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
August 9, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
August 9, 2019
Welcoming the Shabbat Service
6:30 pm
August 10, 2019
THE NATURE OF EARTH: An Introduction to Geology The Great Courses with Barbara
10:00 am
August 10, 2019
LIFE AS WE LIVE IT: An Interactive and Information Social with Camille ~ Rose Parlor
1:30 pm
August 10, 2019
Adventure Feature Movie – “The Man from Snowy River”
6:15 pm
August 11, 2019
Worship Service with Ken Sesma ~ Chapel
2:00 pm
August 11, 2019
Special Musical Program with the Pierce Family Players and Special Guests – “Songs From Here to There”
11:30 am
August 11, 2019
Sunday Brain Boosters ~ Rose Parlor
2:00 pm
August 12, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
August 12, 2019
Meditation Class w/ Dennis
11:00 am
August 12, 2019
Sing-Along with Barbara
1:15 pm
August 12, 2019
Table Tennis with Emanuel
1:30 pm
August 12, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
August 12, 2019
Play “Uno” with June & Eleanor
3:00 pm
August 12, 2019
Romance Feature Movie – “Fools Rush In”
6:15 pm
August 12, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
August 13, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
August 13, 2019
Art Class with Julie
1:30 pm
August 13, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
August 13, 2019
Mystery Feature Movie – “The Mule”
6:15 pm
August 14, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
August 14, 2019
Ballroom/Line Dance Class with Elivier and Sylvester
11:00 am
August 14, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
August 14, 2019
Bible Study with Ken Sesma
4:00 pm
August 14, 2019
Indoor and Outdoor Games with Betty, Roger and Mut (Table Games and Shuffleboard)
6:15 pm
August 15, 2019
Board the Bus to Annual White Point Beach Picnic
10:30 am
August 15, 2019
Matinee History/War – “The Emperor”
1:30 pm
August 15, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
August 15, 2019
Drama Feature Movie – “The Hours”
6:15 pm
August 16, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
August 16, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
August 16, 2019
Traveling Game Show with Christine – Hot August Nights!
1:30 pm
August 16, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
August 16, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
August 17, 2019
THE NATURE OF EARTH: An Introduction to Geology The Great Courses with Barbara
10:00 am
August 17, 2019
Table Games with Evelyn
1:30 pm
August 17, 2019
Suspense Feature Movie – “Lions and Lambs”
6:15 pm
August 18, 2019
Sunday Brain Boosters ~ Rose Parlor
2:00 pm
August 18, 2019
Worship Service with Ken Sesma ~ Chapel
3:30 pm
August 19, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
August 19, 2019
Meditation Class w/ Dennis
11:00 am
August 19, 2019
Japanese Sing-Along with Margaret Saito
1:30 pm
August 19, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
August 19, 2019
Play “Uno” with June & Eleanor
3:00 pm
August 19, 2019
Drama Feature Movie – “Hachi”
6:15 pm
August 19, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
August 20, 2019
Spelling Bee Practice with Roger
11:00 am
August 20, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
August 20, 2019
Card and Game Party – “Mexican Bingo” with Ana & Elivier
1:30 pm
August 20, 2019
Domino Club with Lorenzo ~ Route 66 Sports Lounge
2:00 pm
August 20, 2019
Romance/Family Feature Movie – “An Unfinished Life”
6:15 pm
August 21, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
August 21, 2019
Ballroom/Line Dance Class with Elivier and Sylvester
11:00 am
August 21, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
August 21, 2019
Bible Study with Ken Sesma
4:00 pm
August 21, 2019
Indoor and Outdoor Games with Betty, Roger and Mut (Table Games and Shuffleboard)
6:15 pm
August 22, 2019
August Birthday Dinner – Dining Room ~ Bistro is Closed
12:20 pm
August 22, 2019
August Birthday Show with Vocalist Nancy Osborne
1:30 pm
August 22, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
August 22, 2019
Comedy Feature Movie – “A Night at the Opera”
6:15 pm
August 23, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
August 23, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
August 23, 2019
Origami Class with Bill Shishima
1:30 pm
August 23, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
August 23, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
August 23, 2019
Welcoming the Shabbat Service
6:30 pm
August 24, 2019
THE NATURE OF EARTH: An Introduction to Geology “The Great Courses” with Barbara
10:00 am
August 24, 2019
LIFE AS WE LIVE IT: An Interactive and Information Social with Camille ~ Rose Parlor
1:30 pm
August 24, 2019
Musical Feature Movie – “Passion”
6:15 pm
August 25, 2019
Sunday Brain Boosters ~ Rose Parlor
2:00 pm
August 25, 2019
Worship Service with Ken Sesma ~ Chapel
3:30 pm
August 26, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
August 26, 2019
Meditation Class w/ Dennis
11:00 am
August 26, 2019
Sing-Along with Barbara
1:15 pm
August 26, 2019
Table Tennis with Emanuel
1:30 pm
August 26, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
August 26, 2019
Flute Recital with Kyoko & Friends
2:30 pm
August 26, 2019
Play “Uno” with June & Eleanor
3:00 pm
August 26, 2019
Drama Feature Movie – “Doubt”
6:15 pm
August 26, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
August 27, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
August 27, 2019
“Jerome Kern” A Decade of Music for Everyone with Saul and Bob
1:30 pm
August 27, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
August 27, 2019
Biography Feature Movie – “Amelia” – By Request
6:15 pm
August 28, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
August 28, 2019
Ballroom/Line Dance Class with Elivier and Sylvester
11:00 am
August 28, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
August 28, 2019
Bible Study with Ken Sesma
4:00 pm
August 28, 2019
Indoor and Outdoor Games with Betty, Roger and Mut (Table Games and Shuffleboard)
6:15 pm
August 29, 2019
An Afternoon of Song & Dance with Roger Young ~ Activity Room
1:30 pm
August 29, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
August 29, 2019
Drama Feature Movie – “Miracle at Midnight”
6:15 pm
August 30, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
August 30, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
August 30, 2019
“Annual Bazaar Volunteer Luncheon”
11:00 am
August 30, 2019
Travelogue Video – “Hawaii“
1:30 pm
August 30, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
August 30, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
August 31, 2019
THE NATURE OF EARTH: An Introduction to Geology” The Great Courses with Barbara
10:00 am
August 31, 2019
Summer Games
1:30 pm
August 31, 2019
Drama Feature Movie – “Summer in Genoa”
6:15 pm

September 2019

Exercise Classes offered 4 to 5 times per week include:
Aerobics, Range of Motion, Dance Classes, and Morning Walks Through Hollenbeck's 8-acre Park-Like Grounds

Special Classes offered weekly include: Tai Chi, Yoga, Ballroom & Line Dancing
 

Date
Event/Activty
Time
September 1, 2019
Worship Service with Ken Sesma and Communion ~ Chapel
11:00 am
September 1, 2019
Sunday Brain Boosters ~ Rose Parlor
2:00 pm
September 2, 2019
Labor Day
September 2, 2019
Sing-along with Barbara
1:15 pm
September 2, 2019
Table Tennis with Emanuel
1:30 pm
September 2, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
September 2, 2019
Music Feature Movie – “Celebration”
6:15 pm
September 2, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
September 3, 2019
Spelling Bee Practice with Roger
11:00 am
September 3, 2019
SAS Shoe Sale with Greg ~ Activity Room
11:00 am - 3:00pm
September 3, 2019
Domino Club With Lorenzo – Route 66 Sports Lounge
3:00 pm
September 3, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
September 3, 2019
Drama Feature Movie – “To Kill a Mockingbird” – By Request
6:15 pm
September 4, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
September 4, 2019
Ballroom/Line Dance Class with Elivier and Sylvester
11:00 am
September 4, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
September 4, 2019
Bible Study with Ken Sesma
4:00 pm
September 4, 2019
Indoor and Outdoor Games with Betty, Roger and Mut
6:15 pm
September 5, 2019
Health Rhythms Group Drumming with Brad Anderson ~ Activity Room
1:30 pm
September 5, 2019
ARL 99 Cents Trip
2:45 pm
September 5, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
September 5, 2019
Comedy Feature Movie – “Indiscreet”
6:15 pm
September 6, 2019
Executive Council Meeting
10:00 am
September 6, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
September 6, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
September 6, 2019
Castles & Great Houses of the United Kingdom Presentation: by Linda and David ~ Activity Room
1:30 pm
September 6, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
September 6, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
September 7, 2019
“THE NATURE OF EARTH: An Introduction to Geology The Great Courses” with Barbara
10:00 am
September 7, 2019
Saturday Bingo with Veronica
1:30 pm
September 7, 2019
Drama Feature Movie – “Pygmalion”
6:15 pm
September 8, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young ~ Rose Parlor
2:00 pm
September 8, 2019
Worship Service Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm
September 9, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
September 9, 2019
Japanese Sing-Along with Margaret Saito
1:30 pm
September 9, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
September 9, 2019
Comedy Feature Movie – “One True Thing”
6:15 pm
September 9, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
September 10, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
September 10, 2019
Art Class with Julie
1:30 pm
September 10, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
September 10, 2019
Romance/Comedy Feature Movie – “Fifty First Dates”
6:15 pm
September 11, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
September 11, 2019
Ballroom/Line Dance Class with Elivier and Sylvester // Pick-up Sack Supper at Lunch
11:00 am
September 11, 2019
One Hour Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
September 11, 2019
Employee Picnic
2:00 - 4:00 pm
September 11, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
September 11, 2019
Indoor and Outdoor Games with Betty, Roger and Mut (Table Games and Shuffleboard)
6:15 pm
September 12, 2019
Opera at Hollenbeck L..A. Opera Presents “LA BOHEME” Speaker Ed Lieb ~ Rose Parlor
10:30 am
September 12, 2019
Matinee Music Feature Video – “Gustavo Dudamel”
1:30 pm
September 12, 2019
ARL Scenic Drive
2:00 pm
September 12, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
September 12, 2019
Drama Feature Movie – “A Thousand Acres”
6:15 pm
September 13, 2019
Board the Bus to the Getty Villa in Malibu and Lunch
9:45 am
September 13, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
September 13, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
September 13, 2019
Matinee Comedy Feature Movie – “Daddy’s Home 2”
1:30 pm
September 13, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
September 13, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
September 13, 2019
Welcoming the Shabbat Service
6:30 pm
September 14, 2019
“THE NATURE OF EARTH: An Introduction to Geology The Great Courses” with Barbara
10:00 am
September 14, 2019
Ikebana Japanese Flower Arrangement with Armando Activity Room
1:30 pm
September 14, 2019
Music Feature Movie – “Horizons”
6:15 pm
September 15, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young ~ Rose Parlor
2:00 pm
September 15, 2019
Worship Service Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm
September 15, 2019
Faith and Film “The Valley of Light” with Betty & Chaplain Dwayne – Magnolia Court TV Lounge
4:45 pm
September 16, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
September 16, 2019
Sing-Along with Barbara
1:15 pm
September 16, 2019
Table Tennis with Emanuel
1:30 pm
September 16, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
September 16, 2019
Drama Feature Movie – “Ladder 49”
6:15 pm
September 16, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
September 17, 2019
Spelling Bee Practice with Roger
11:00 am
September 17, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
September 17, 2019
Card and Game Party – “Mexican Bingo” with Ana & Elivier
1:30 pm
September 17, 2019
Domino Club with Lorenzo – Route 66 Sports Lounge
2:00 pm
September 17, 2019
Drama Feature Movie – “Along Came a Spider”
6:15 pm
September 18, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
September 18, 2019
Ballroom/Line Dance Class with Elivier and Sylvester
11:00 am
September 18, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
September 18, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
September 18, 2019
Barbecue Picnic with Live Music and Vocalist Jordan Preston – Around the Fountain
5:00 pm
September 18, 2019
Indoor and Outdoor Games with Betty, Roger and Mut (Table Games and Shuffleboard)
6:15 pm
September 19, 2019
Slide Show and Presentation “Relics and Art Brought back from Europe” by Professor Sharon Fitzgerald
1:30 pm
September 19, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
September 19, 2019
Drama Feature Movie – “The Color Purple
6:15 pm
September 20, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
September 20, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
September 20, 2019
Fall Buffet ~ Dining Room
12:00 - 1:15 pm
September 20, 2019
Origami Class with Bill Shishima
1:30 pm
September 20, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
September 20, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
September 20, 2019
Welcoming the Shabbat Service
6:30 pm
September 21, 2019
THE NATURE OF EARTH: An Introduction to Geology “The Great Courses” with Barbara
10:00 am
September 21, 2019
LIFE AS WE LIVE IT: An Interactive and Information Social with Camille ~ Rose Parlor
1:30 pm
September 21, 2019
Western Feature Movie ~ “Will Penny”
6:15 pm
September 22, 2019
USC Guitar Recital ~ Rose Parlor
11:30 am
September 22, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young ~ Rose Parlor
2:00 pm
September 22, 2019
Worship Service Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm
September 23, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
September 23, 2019
Japanese Sing-Along with Margaret Saito
1:30 pm
September 23, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
September 23, 2019
Flute Recital with Kyoko & Friends
2:30 pm
September 23, 2019
Music Feature Movie ~ “Naughty Marietta”
6:15 pm
September 23, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
September 24, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
September 24, 2019
Cal State Lifelong Learning Presents Patagonia, South America “Land of Fire and Ice” ~ By Prof. John Kirchner
1:30 pm
September 24, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
September 24, 2019
Comedy Feature Movie ~ “First Wives Club”
6:15 pm
September 25, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
September 25, 2019
Ballroom/Line Dance Class with Elivier and Sylvester
11:00 am
September 25, 2019
Annual Hollenbeck Memorial Service ~ Chapel
1:30 pm
September 25, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
September 25, 2019
Indoor and Outdoor Games with Betty, Roger and Mut (Table Games and Shuffleboard)
6:15 pm
September 26, 2019
September Birthday Dinner Dining Room ~ Bistro is Closed
12:20 pm
September 26, 2019
September Birthday Show
1:30 pm
September 26, 2019
Spanish Class with Ernest with Vocalist Tatjana
4:00 pm
September 26, 2019
Drama Feature Movie ~ “On Golden Pond”
6:15 pm
September 27, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
September 27, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
September 27, 2019
Resident Council Meeting Dr. Jazz Presents “Frank Sinatra” Program with Dr. Thom Mason, Professor Emeritus of Jazz Studies ~ Activity Room
1:30 pm
September 27, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
September 27, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
September 27, 2019
Welcoming the Shabbat Service
6:30 pm
September 28, 2019
THE NATURE OF EARTH: An Introduction to Geology “The Great Courses” with Barbara
10:00 am
September 28, 2019
LIFE AS WE LIVE IT: An Interactive and Information Social with Camille ~ Rose Parlor
1:30 pm
September 28, 2019
Music Feature Movie ~ “Our Favorite Things”
6:15 pm
September 29, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young ~ Rose Parlor
2:00 pm
September 29, 2019
Worship Service Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm
September 30, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
September 30, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
September 30, 2019
Music Feature Movie
6:15 pm

October 2019

Exercise Classes offered 4 to 5 times per week include:
Aerobics, Range of Motion, Dance Classes, and Morning Walks Through Hollenbeck's 8-acre Park-Like Grounds

Special Classes offered weekly include: Tai Chi, Yoga, Ballroom & Line Dancing
 

Date
Event/Activty
Time
October 1, 2019
Concert with Ken on Violin and Valeria on piano ~ Rose Parlor
11:00 am
October 1, 2019
Spelling Bee Practice w/ Roger- Learning Center
11:00 am
October 1, 2019
Nutrition Talk By Tricia Shreve RD – Activity Room
1:30 pm
October 1, 2019
Domino Club w/ Lorenzo – Route 66 Sports Lounge
3:00 pm
October 1, 2019
Drama Feature Movie ~ “Hart’s War”
6:15 pm
October 2, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
October 2, 2019
Ballroom/Line Dance Class with Elivier and Sylvester
11:00 am
October 2, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
October 2, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
October 2, 2019
Indoor and Outdoor Games (Table Games & Shuffle Board) with Betty, Roger and Mut
6:15 pm
October 3, 2019
“The Gene and it’s Value Society” By Dr. Harold Slavkin ~ Activity Room
1:30 pm
October 3, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
October 3, 2019
Drama Feature Movie ~ “Now Voyager”
6:15 pm
October 4, 2019
Executive Council Meeting
10:00 am
October 4, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
October 4, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
October 4, 2019
Haunted Halloween Game Show w/ Christine – Activity Room
1:30 pm
October 4, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
October 4, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
October 5, 2019
The Foundation of Western Civilization – The Great Courses w/ Barbara
10:00 am
October 5, 2019
Saturday Bingo with Evelyn
1:30 pm
October 5, 2019
Music Feature Movie ~ “The Irish Tenors”
6:15 pm
October 6, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young ~ Rose Parlor
2:00 pm
October 6, 2019
Worship Service and Communion ~ Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm
October 7, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
October 7, 2019
Japanese Sing-Along with Margaret Saito
1:30 pm
October 7, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
October 7, 2019
Art Feature Movie ~ “Modigliani”
6:15 pm
October 7, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
October 8, 2019
Bazaar Open
8:45 - 10:30 am
October 8, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
October 8, 2019
Art Class with Julie
1:30 pm
October 8, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
October 8, 2019
Comedy Feature Movie ~ “Goin’ South”
6:15 pm
October 9, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
October 9, 2019
Ballroom/Line Dance Class with Elivier and Sylvester
11:00 am
October 9, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
October 9, 2019
Employee Picnic
2:00 - 4:00 pm
October 9, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
October 9, 2019
Indoor and Outdoor Games with Betty, Roger and Mut (Table Games and Shuffleboard)
6:15 pm
October 10, 2019
Opera at Hollenbeck ~ L..A. Opera Presents “Light in the Piazza” ~ Speaker Larry Verdugo ~ Rose Parlor
10:30 am
October 10, 2019
Adventures to “Mount Adams” In Washington with Doug MacKenzie
1:30 pm
October 10, 2019
ARL Scenic Drive
2:45 pm
October 10, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
October 10, 2019
Advenure Feature Movie ~ “The Bear”
6:15 pm
October 11, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
October 11, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
October 11, 2019
Piano Concert with Ross Jutsum – Enjoy Special Octoberfest Melodies & More!
1:30 pm
October 11, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
October 11, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
October 11, 2019
Welcoming the Shabbat Service
6:30 pm
October 12, 2019
Board the Bus with Veronica for lunch and Opera – “Turnadot”
9:00 am
October 12, 2019
“The Foundations of Western Civilization: The Great Courses“, with Barbara
10:00 am
October 12, 2019
Table Games with Evelyn
1:30 pm
October 12, 2019
Drama Feature Movie ~ “Seabiscuit”
6:15 pm
October 13, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young ~ Rose Parlor
2:00 pm
October 13, 2019
Worship Service ~ Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm
October 14, 2019
Columbus Day
October 14, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
October 14, 2019
Sing-Along with Barbara
1:15 pm
October 14, 2019
Table Tennis with Emanuel
1:30 pm
October 14, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
October 14, 2019
Comedy Feature Movie ~ “That old Feeling”
6:15 pm
October 14, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
October 15, 2019
Spelling Bee Practice with Roger
11:00 am
October 15, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
October 15, 2019
Card and Game Party ~ “Mexican Bingo” with Ana & Elivier
1:30 pm
October 15, 2019
Domino Club with Lorenzo ~ Route 66 Sports Lounge
2:00 pm
October 15, 2019
Crime Feature Movie ~ “Lincoln Lawyer”
6:15 pm
October 16, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
October 16, 2019
Ballroom/Line Dance Class with Elivier and Sylvester
11:00 am
October 16, 2019
Bingo with Ana & Elivier
1:30 pm
October 16, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
October 16, 2019
Indoor and Outdoor Games with Betty, Roger and Mut (Table Games and Shuffleboard)
6:15 pm
October 17, 2019
“Fashions to You” Fall Sale w/ Neil Neuman – Activity Room
10:00 am - 3:00 pm
October 17, 2019
Fashion Show – Rose Parlor
1:30 pm
October 17, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
October 17, 2019
Drama Feature Movie ~ “Erin Brokovich”
6:15 pm
October 18, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
October 18, 2019
Concert with Ken on Violin and Valeria on Piano ~ Rose Parlor
11:00 am
October 18, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
October 18, 2019
Origami Class with Bill Shishima
1:30 pm
October 18, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
October 18, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
October 18, 2019
Welcoming the Shabbat Service
6:30 pm
October 19, 2019
”The Foundation of Western Civilization – The Great Courses” with Barbara
10:00 am
October 19, 2019
Special Presentation: Joni Eareckson – My Life and Faith
1:30 pm
October 19, 2019
Suspense Feature Movie ~ “The Witness”
6:15 pm
October 20, 2019
USC Guitar Recital ~ Rose Parlor
11:30 am
October 20, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young ~ Rose Parlor
2:00 pm
October 20, 2019
Worship Service ~ Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm
October 20, 2019
Faith & Film – “Joni” w/ Betty & Chaplain Dwayne, Magnolia Game Lounge
4:45 pm
October 21, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
October 21, 2019
Japanese Sing-Along with Margaret Saito
1:30 pm
October 21, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
October 21, 2019
Music Feature Movie ~ “Glenn Miller Story”
6:15 pm
October 21, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia
6:30 pm
October 22, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
October 22, 2019
October Birthday Dinner ~ Dining Room ~ Bistro is Closed
12:20 pm
October 22, 2019
October Birthday Show – Clarence Ulrich
1:30 pm
October 22, 2019
Stitching/Embroidery Class w/ Elivier
3:30 pm
October 22, 2019
Drama Feature Movie ~ “The Old Man & the Gun”
6:15 pm
October 23, 2019
Computer Workshop with Ana
11:00 am
October 23, 2019
Ballroom/Line Dance Class with Elivier and Sylvester
11:00 am
October 23, 2019
Bingo w/ Ana & Elivier
1:30 pm
October 23, 2019
Bible Study with Chaplain Dwayne
4:00 pm
October 23, 2019
Indoor and Outdoor Games with Betty, Roger and Mut (Table Games and Shuffleboard)
6:15 pm
October 24, 2019
Octoberfest Buffet ~ Dining Room Dining Room ~ Bistro is Closed
12:00 - 1:15 pm
October 24, 2019
A Tribute to Frank Sinatra & Dean Martin Performed by: Perry Lambert and Christopher Carothers – Chapel
1:30 pm
October 24, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
October 24, 2019
Suspense Feature Movie ~ “Marnie”- Hitchcock
6:15 pm
October 25, 2019
Mass with Father Doan
10:00 am
October 25, 2019
Japanese Folk Dance Lessons By Hannah Yoshitomi ~ Activity Room
11:00 am
October 25, 2019
Out to the Movies! – “Downton Abbey” – Time TBD
TBD
October 25, 2019
Ceramics with Trina
3:00 pm
October 25, 2019
Prayer with John & Sara
6:15 pm
October 25, 2019
Welcoming the Shabbat Service
6:30 pm
October 26, 2019
”The Foundations of Western Civilization: The Great Courses” with Barbara
10:00 am
October 26, 2019
LIFE AS WE LIVE IT: An Interactive and Information Social with Camille ~ Rose Parlor
1:30 pm
October 26, 2019
Comedy Feature Movie ~ “Good Neighbor Sam”
6:15 pm
October 27, 2019
Sunday Brain Boosters with Roger Young ~ Rose Parlor
2:00 pm
October 27, 2019
Worship Service Chaplain Dwayne Nordstrom ~ Chapel
3:30 pm
October 28, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
October 28, 2019
Japanese Sing-A-Long-with Margaret Saito
1:30 pm
October 28, 2019
Painting with Cap & Kitty
1:30 pm
October 28, 2019
Music Feature Movie ~ “Evita”
6:15 pm
October 28, 2019
Card Game “Pounce” ~ Magnolia Game Lounge
6:30 pm
October 29, 2019
Spelling Bee Practice with Roger
11:00 am
October 29, 2019
Line Dance Class with Elivier
11:00 am
October 29, 2019
Matinee Musical Movie ~ “Mama Mia”
1:30 pm
October 29, 2019
Mystery Feature Movie ~ “Left Behind”
6:15 pm
October 30, 2019
Decorating and Dressing for Tonight’s Party, See Elivier, Ana and Veronica for assistance
October 30, 2019
Sit-Down Halloween Supper ~ Bistro Closed
5:15 pm
October 30, 2019
Halloween Costume Ball ~ Dance with Wyatt Haupt
6:15 pm
October 31, 2019
Halloween Party with P.U.E.N.T.E. Children ~ Activity Room
10:00 am
October 31, 2019
Halloween Party with P.U.E.N.T.E. Children ~ Activity Room
1:30 pm
October 31, 2019
Spanish Class with Ernest
4:00 pm
October 31, 2019
Comedy Feature Movie ~ ”Benji”
6:15 pm